Powrót na stronę główną

Jerzy Kozarzewski

 

Jubileusz miasta

Przejście ulicą Celną

Opowiadanie przewodnika na Rynku Solnym

Ołtarz w kościele pojezuickim

Dwór biskupi

Pałac biskupi

Kościół p.w. św. św. Piotra i Pawła

Seminarium Duchowne

Przejście przez park

Ratusz w nyskim Rynku

Widok z mostu im. gen. Bema

Kościółek „jerozolimski"

Katedra pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła

Serce miasta

 

 
 

Jerzy Kozarzewski (1913-1996)

Urodził się w Trawnikach Lubelskich, w rodzinie spokrewnionej z Cyprianem Kamilem Norwidem. Absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej przeżył życie pełne dramatycznych wydarzeń; walczył w kampanii wrześniowej, w ruchu oporu i na barykadach Powstania Warszawskiego; był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Mathausen. Po wojnie związał się z konspiracyjną organizacją antykomunistyczną. Aresztowany wraz z całą grupą otrzymał podwójny wyrok śmierci. Po dramatycznych zabiegach rodziny i osobiście Juliana Tuwima, prezydent zamienił skazanym karę śmierci na długoletnie ciężkie więzienie. Jerzy Kozarzewski otrzymał 10 lat, które odsiedział w różnych polskich zakładach karnych.

Później przybył do Nysy, gdzie mieszkała jego żona. Odtąd niemal do ostatnich dni swego życia pracował i tworzył na Opolszczyźnie. Był organizatorem placówek kształcenia muzycznego w Nysie – Społecznego Ogniska Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej, aktywnie działał też w Klubie Inteligencji Katolickiej. Równocześnie pisał wiersze.

Jerzy Kozarzewski – jak wspomina Kazimierz Kowalski, duchowy opiekun poety, ówczesny kierownik Redakcji Literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu – poezją zaczął zajmować się w czasie wojny. Jeden z jego wierszy uratował mu życie, poruszył bowiem do głębi Juliana Tuwima, który podjął starania o uratowanie Jerzego Kozarzewskiego.

Dopiero u schyłku swego życia wydał kilka tomików poetyckich („Ślady z kamieni”, „Dar codzienności”). Są w niech wiersze znakomite: zarówno mistrzowskie pod względem formy jak i pełne filozoficznych uniwersalnych refleksji o życiu człowieka.

W 1996 r. otrzymał pośmertnie Nagrodę Artystyczną Wojewody Opolskiego za „poetyckie dokonania i kontynuację Nowidowskiej myśli w poezji”. Wcześniej, w 1992 r., podczas uroczystości jubileuszowych (poeta wkraczał w ósmą dekadę życia) otrzymał w Nysie, przyznany mu przez Prezydenta RP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Miał wielkie serce; był gorącym patriotą, a także niezwykle skromnym, pracowitym oraz do końca swego życia myślącym i troszczącym się o innych człowiekiem. Ostatnią w życiu prośbę skierował do przyjaciół, aby zamiast kwiatów na jego grobie złożono ofiarę na rzecz Funduszu Pomocy Dzieciom Bieszczadzkim.

Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
 

 
 

Webmaster: T. Zdanowicz i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nysie (2001-2005)