Stacja pomiarowa usytuowana w Nysie stwierdziła 16 listopada przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 (wartość 24-godzinna). Ten komunikat oznacza, że w tym roku było już 35 dni z przekroczonym poziomem pyłów!!!
KOMUNIKAT 8/PD/2016 z dnia 16.11.2016 r.
o wystąpieniu przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu informuje, że na terenie strefy opolskiej województwa opolskiego stwierdzono wystąpienie przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM101 w roku 2016.
Przekroczenie średniodobowej wartości dopuszczalnej stwierdzono w oparciu o wyniki przeprowadzonej analizy stężeń pyłu PM10, zmierzonych w okresie od 01.01.2016 r. do 31.10.2016 r. na stacjach monitoringu jakości powietrza, prowadzących pomiar tego zanieczyszczenia.
Sprawdź wyniki pomiarów w listopadzie >>
Stacja pomiarowa: Nysa, ul. Rodziewiczówny (jedyna na terenie Nysy), stwierdziła przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 (wartość 24 godzinna).
Polskie liberalne normy pozwalają alarmować społeczeństwo dopiero wtedy, jeżeli przez 35 dni w roku kalendarzowym będzie przekroczony poziom pyłów zawieszonych PM10!!!
Biorąc pod uwagę dotychczas uzyskane wyniki stężeń pyłu zawieszonego PM10, można spodziewać się stwierdzenia wystąpienia przekroczenia 24 godzinnej wartości dopuszczalnej na większym obszarze województwa.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Nysa
{aridoc engine="google" width="100%" height="600"}images/doc/2016-plan_gospodarki_niskoemisyjnej-nysa.pdf{/aridoc}
(obraz można powiększyć, nawet na cały ekran - kliknij prawy górny róg)
Pyły zawieszone
Informacje Ogólne
Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10?m, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 ?m. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych ? m.in. benzo(a)pirenu).
Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są z procesów spalania w indywidualnych paleniskach domowych (niska emisja), jak również z przemysłowych i komunikacyjnych procesów spalania, dostają się do atmosfery w skutek unoszenia się materiałów sypkich np. ze składowisk, hałd, plców budów, dróg niepokrytych asfaltem i in.
Oddziaływanie
Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.
Stwierdzono, że zanieczyszczenia pyłowe mogą mieć zdolność do odbijania promieniowania docierającego do kuli ziemskiej, jednocześnie przyczyniając się do powolnego ochładzania klimatu.
Metody ograniczania
- odpowiednie gospodarowanie odpadami, bez ich spalania,
- korzystanie z niskoemisyjnych źródeł ciepła - przejście na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymiana pieca węglowego na bardziej nowoczesny np. retortowy,
- używanie paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- oszczędzanie energii cieplnej oraz elektrycznej poprzez termomodernizację budynków, korzystanie z scentralizowanej sieci cieplnej,
- korzystanie z transportu zbiorowego lub rowerów.
Wyjaśnienia: 50 ?g/m3 (mikrogramów na metr sześcienny) ? średniodobowy poziom dopuszczalny, z dozwoloną liczbą przekroczeń 35 razy w roku kalendarzowym...
inf. http://www.opole.pios.gov.pl:81/opis-monitorowanych-substancji