XVI sesja Rady Miejskiej - budżet na 2016 rok przyjęty

W dniu 21.01 odbyła się XVI Sesja Rady Miejskiej w Nysie, podczas której Radni uchwalili budżet Gminy Nysa na 2016 rok oraz wieloletnią prognozę finansową dla Gminy Nysa na lata 2016-2029....

um nysa logoPo otwarciu sesji i stwierdzeniu quorum, Radni przyjęli protokół z XV sesji Rady Miejskiej. Radna Danuta Wąsowicz-Hołota pytała Burmistrza o powody rozwiązania umowy najmu z oddziałem PTTK przy ulicy Brackiej. Piotra Wojtasika interesowały kwestie dotyczące zespołu ds. rewitalizacji, sytuacji w MZK oraz zapisy w statutach spółek gminnych. Burmistrz Kordian Kolbiarz w odpowiedzi wyraził sporo uwag co do działalności PTTK - jako jednostki bardzo biernej turystycznie. Zdaniem Burmistrza, lokal przy ulicy Brackiej, który znajduje się w zasobach gminy powinien zostać przeznaczony pod działalność lokalu wspierającego głównie usługi turystyczne. Ponadto, w temacie działalności związanej z Parkiem Kulturowym Burmistrz uspokajał radnych, że po wprowadzeniu ustawy krajobrazowej Urząd Miejski zakończył współpracę z Anną Włodarczyk, która zostawiła komplet gotowych uchwał w sprawie tzw. Parku Kulturowego.

 

Gorącą dyskusję wywołała także sprawa odwołania Prezes MZK ? Anny Pyki. Burmistrz podkreślił, iż miał inną wizję rozwoju firmy niż prezes Pyka, której zaproponował pozostanie w spółce. 

image image

 W punkcie dotyczącym interpelacji, Radna Danuta Wąsowicz-Hołota zwróciła uwagę na okrojenie połączeń kolejowych na trasie Nysa-Opole. Ponadto, jak zauważyła radna, pociąg relacji Nysa-Wrocław ze względu na swoje godziny kursowania nie spełnia wymagań mieszkańców. Piotr Smoter pytał o kalkulację dotyczącą ?bonów wychowawczych? w kontekście przyznania ich dzieciom niepełnosprawnym i półsierotom. Poprosił również o szczegółowe omówienie programu budowy tanich mieszkań. Ponownie pojawił się temat opracowania ?standardu wykonania dróg i chodników?. 

Wśród złożonych wniosków radnych znalazło się m.in. zgłoszenie Janusza Chabińskiego, który zaapelował o doświetlenie terenu dworca PKS w Nysie. 

image image

 Tegoroczny budżet Gminy Nysa będzie wynosił 153 miliony złotych, natomiast wydatki osiągną 167 milionów ? informował Skarbnik Miasta, Marian Lisoń.  

Największe pozycje w budżecie to:

- Oświata - 58 milionów złotych

- Pomoc społeczna - 38 milionów złotych

- Administracja - 15 milionów złotych

- Gospodarka komunalna - 13 milionów złotych

- Kultura fizyczna (w tym Hala Sportowa) - 13 milionów złotych

- Transport i łączność - 11 milionów złotych 

 

Do najważniejszych zdań w tegorocznym budżecie zakwalifikowało się:

- park przemysłowy

- bon wychowawczy

- hala sportowa

- remont stadionu Polonii Nysa

- Budżet Obywatelski

- inwestycje w oświacie

- rewitalizacja terenu po FSD

- remont Targowiska Miejskiego

- budowa Centrum Przesiadkowego i rewitalizacja części śródmieścia 

 

Budżet wraz z prognozą finansową zyskał pozytywna opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji: Rewizyjnej, Finansów, Urbanistyki, Oświaty i Rolnictwa. 

 

Podczas dyskusji radny Piotr Wojtasik mówił, iż to budżet obywatelski powinien być wyznacznikiem kierunków dla budżetu Gminy. Pozytywnie o budżecie wypowiedział się Romuald Kamuda, którego zdaniem tempo i ogrom zadań jest wielki, co wynika z zaniechań poprzedników.

Kierunek jest dobry! ? podkreślał radny Adam Zelant. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej  Marcin Wajda zabrał głos w sprawie skargi na brak współpracy na linii Burmistrz - radni. Zdaniem Marcina Wajdy odłożenie rewitalizacji Reduty Kardynalskiej na późniejszy termin jest właśnie wynikiem współpracy między Burmistrzem, a radnymi. 

 

Będę przeciw ? powiedziała Celina Lichnowska, zdaniem której w budżecie nie ma żadnych inwestycji, które pozwoliłby spłacić kredyt zaciągany przez Gminę. Dyskusję rozgrzał apel Pawła Szyry, aby nie wstrzymywać się od głosu tylko zagłosować ?za? lub ?przeciw? ws. budżetu.  

Po dyskusji głos zabrał Burmistrz Kordian Kolbiarz, który między innymi poinformował Radnych o tym, że już w lutym odbędzie się nabór na inwestora, który zamierza uruchomić działalność w jednej z hal przy Szlaku Chrobrego, FSD będzie naszą perełką w koronie ? mówi Burmistrz. Istotne dla miasta będzie także uzbrojenie strefy Radzikowie-Goświnowice, a spółka AKWA po doprowadzeniu swoich mediów może tylko zyskać, gdyż zapewni sobie tym samym nowych odbiorców usług.  

Podczas głosowania budżet Gminy Nysa uchwalono 13 głosami ?za? przy 5 ?przeciw? i 4 ?wstrzymującym się?, natomiast wieloletnia prognoza finansowa Gminy Nysa na lata 2016-2029 została uchwalona takim samym stosunkiem głosów. 

image image

  

Tuż przed końcem XVI sesji Rady Miejskiej Romuald Kamuda wystąpił z wnioskiem formalnym, podpisanym przez 10 radnych, o odwołanie Dariusza Pięcha z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie. Zdaniem Kamudy na decyzję o odwołaniu zaważyło głosowanie w sprawie budżetu, podczas którego Platforma Obywatelska wstrzymała się od głosu, wyłamując się tym samym z koalicji. Po burzliwej dyskusji, w wyniku tajnego głosownia Dariusz Pięch został odwołany z powyższej funkcji stosunkiem głosów: ?15? za przy 8 ?przeciw?.

 

 Porządek XVI sesji Rady Miejskiej

w dniu 21 stycznia 2016 r. o godzinie 13.00 

1. Sprawy organizacyjne:

a)    otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

b)   przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Miejskiej,

c)    informacja z działalności międzysesyjnej Burmistrza Nysy,

d)   informacja z działalności Przewodniczącego Rady i jego zastępców.

2. Interpelacje radnych.                     

3. Wnioski radnych.

4. Oświadczenia radnych.

5. Uchwalenie budżetu Gminy Nysa na 2016 rok:

1)  przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Burmistrza,

2)  przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej:

  a) o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej Gminy Nysa na 2016 r.,

  b) o możliwości sfinansowania deficytu określonego w projekcie uchwały budżetowej Gminy Nysa na 2016 r.,

  c) o przedłożonym projekcie uchwały o wieloletniej prognozie finansowej Gminy Nysa,

3)  przedstawienie opinii komisji stałych, w tym Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej na 2016 rok oraz projekcie uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Nysa na lata 2016 ? 2029,

4)  przedstawienie stanowiska Burmistrza w sprawie wniosków zaopiniowanych pozytywnie przez komisję właściwą do spraw budżetu tj. Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów,

5)  dyskusja,

6)  podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Nysa na 2016 rok,

7)  podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Nysa na lata 2016 ? 2029.

 

Przerwa 20 minut

 

6. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Nysie za 2015 rok.

7. Podjęcie uchwał w sprawach:

1)   przystąpienia Gminy Nysa do Stowarzyszenia pod nazwą ,,Subregion Południowy?,

2)   uchwalenia ramowego planu sesji Rady Miejskiej w Nysie na 2016 rok,

3)   zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Nysie, w tym Komisji Rewizyjnej - na 2016 rok,

4)   miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego cześć Gminy Nysa na potrzeby przebudowy gazociągu relacji Lewin Brzeski - Paczków, PN 4,0 MPa,

5)   rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Nysy.

8. Informacja o zgłoszonych w 2015 r. żądaniach wypłaty odszkodowania, żądaniach wykupienia nieruchomości lub uzyskania nieruchomości zamiennej z tytułu obniżenia wartości nieruchomości oraz o wydanych decyzjach ustalających jednorazowe opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości - spowodowanych uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

9.   Sprawy różne, wolne wnioski.

10. Zakończenie obrad.

  

Urząd Miejski w Nysie

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

 Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper