Świadczenia dla niepełnosprawnych poszkodowanych na skutek powodzi

Moduły I i II programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”...

Do kogo skierowany jest program?

Adresatami programu są poszkodowane na skutek żywiołu osoby zamieszkujące na terenach poszkodowanych w wyniku żywiołu w 2024 r. i którym przyznano zasiłek w związku z poniesionymi stratami w gospodarstwie domowym:
  • osoby z niepełnosprawnością, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne)
  • oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, która posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia

Formy pomocy, które będą realizowane w 2024 roku

Moduł I - jednorazowe świadczenie na rehabilitację społeczną – do 2.000,00 zł

Załączniki do wniosku:

1. kserokopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),

2. kserokopia decyzji o przyznaniu zasiłku celowego w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) na podstawie art. 40 ust 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Uwaga! Decyzja o przyznaniu zasiłku celowego nie musi być wystawiona imiennie na daną osobę niepełnosprawną - ważne, żeby dotyczyła tego samego gospodarstwa domowego, co gospodarstwo, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, której dotyczy wniosek o udzielenie pomocy w ramach programu. Niektóre decyzje dotyczące zasiłku celowego wydawane są w oparciu o inną podstawę prawną niż wskazana powyżej, tj. na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a nie na podstawie art. 40 ust. 2. Należy mieć na uwadze, że z treści tych decyzji musi wynikać, że zostały one podjęte w odniesieniu do strat poniesionych w związku z żywiołem w budynku mieszkalnym/w wyniku zdarzenia losowego, np. nawałnicy o charakterze klęski żywiołowej itp. 

Dodatkowe informacje dotyczące wsparcia w ramach Modułu I można uzyskać pod nr tel. 77 448 25 34.

Moduł II - jednorazowe świadczenie stanowiące rekompensatę poniesionych strat, przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu lub naprawy:

  • - sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych,
  • - sprzętów/urządzeń posiadanych w ramach zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i barier w komunikowaniu się (bez barier architektonicznych) w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, utraconych lub zniszczonych na skutek działania żywiołu - o ile ich zakup był dofinansowany ze środków PFRON, w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON.

Sprzęt/urządzenie może zostać przez wnioskodawcę zakupione w ramach przyznanego świadczenia, gdy posiadany (wcześniej dofinansowany ze środków PFRON sprzęt/urządzenie) został zniszczony w stopniu wykluczającym naprawę.

Załączniki do wniosku:

1. kserokopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),

2. kserokopia decyzji o przyznaniu zasiłku celowego w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) na podstawie art. 40 ust 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

3. w odniesieniu do każdego naprawianego sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego /przedmiotu ortopedycznego wykazywanego we wniosku należy przedstawić przygotowany przez serwis kosztorys naprawy lub kopię rachunku/faktury za przeprowadzoną naprawę,

4. w odniesieniu do każdego sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego utraconego lub zniszczonego na skutek działania żywiołu, wykazywanego w przedmiotowym wniosku, należy przedstawić kopię dokumentu potwierdzającego uzyskanie wsparcia ze środków PFRON (np. kopia umowy dofinansowania/refundacji lub informacja od podmiotu, który udzielił pomocy w przedmiotowym zakresie) oraz kopię dowodu zakupu (o ile Wnioskodawca posiada).

Informację należy przygotować dla każdego utraconego lub zniszczonego na skutek działania żywiołu sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego. W przypadku naprawy sprzętu/urządzenia należy pamiętać, że wysokość świadczenia nie może przekroczyć 100% kosztów jej dokonania z zastrzeżeniem, że koszt naprawy nie może stanowić więcej niż 50% kosztów zakupu naprawianego sprzętu/urządzenia.

Jeżeli wniosek dotyczy więcej niż jednego sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego, informacje z zakresu informacja na temat utraconego lub zniszczonego sprzętu/urządzenia/środka pomocniczego/przedmiotu ortopedycznego należy odpowiednio powielić i uzupełnić dla każdego z nich z osobna (jeden po drugim).

Dodatkowe informacje dotyczące wsparcia w ramach Modułu II można uzyskać pod nr tel. 77 448 25 51.

Termin i miejsce składania wniosków

Wnioski mogą być składane w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 2 grudnia 2024 roku. W imieniu i na rzecz niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych osób niepełnosprawnych występują rodzice lub opiekunowie prawni tych osób.

Wnioski o dofinansowanie należy składać:

  • Dotyczące Modułu I - w pokoju 106
  • Dotyczące Modułu II - w pokoju 102
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie
  • ul. Piastowska 33a, 48-300 Nysa

Załączniki Pobierz wszystkie załączniki

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper