Notice: PHP Startup: Error at offset 188382 of 188383 bytes in /w.nysa/libraries/src/Cache/Controller/OutputController.php on line 71
Wycinka robinii akacjowej na terenach fortyfikacji - Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator

Wycinka robinii akacjowej na terenach fortyfikacji

Zadania ochronne w granicach obszaru Natura 2000 Forty Nyskie (tereny przyległe do Fortu Prusy, Reduty Króliczej i Obwałowań Jerezolimskich)....

Realizacja zadań ochronnych poprzez usunięcie robinii akacjowej w siedlisku 9170 w obszarze Natura 2000 Forty Nyskie.

Robinia akacjowa jest gatunkiem występującym naturalnie w Ameryce Północnej, który został sprowadzony do Europy w XVII wieku jako roślina ozdobna. Z uwagi na szybki wzrost oraz tempo rozmnażania się, uznawana jest za roślinę inwazyjną powodującą znaczące zmiany w siedliskach naturalnych, w tym również leśnych. Walka z rozprzestrzenianiem się tego gatunku ogranicza się wyłącznie do wycinania drzew i odrostów oraz zastępowania powstałych luk odnowieniem gatunków rodzimych. Realizowane zadania mają na celu osiągnięcie celu, w którym robinia jako gatunek inwazyjny i ekspansywny zostanie wyeliminowana z siedliska grądu.

W marcu 2015 r. rozpoczynają się prace polegające na wykonaniu zadań ochronnych w granicach obszaru Natura 2000 Forty Nyskie. Zabiegi obejmują usunięcie robinii akacjowej, popularnie zwaną akacją, w granicach zidentyfikowanego siedliska przyrodniczego 9170 tj. grądu środkowoeuropejskiego i subkontynentalnego.  Przeprowadzenie usunięcia robinii akacjowej ma na celu poprawę jakości siedliska poprzez usunięcie gatunku obcego ze składu drzewostanu. W ramach kolejnego etapu prac usunięte robinie zostaną zastąpione nasadzeniami gatunków drzew odpowiednich dla siedliska grądowego tj. grabem zwyczajnym, lipą drobnolistną i dębem szypułkowym w ilości około 14000 sztuk.

Z uwagi na prowadzenie prac związanych ze ścinką drzew należy zachować szczególne bezpieczeństwo podczas poruszania się po terenie przylegającym do Fortu Prusy, Reduty Króliczej i Obwałowań Jerezolimskich oraz stosować się do poleceń osób wykonujących prace.

image

foto: archiwum RDOŚ w Opolu

Wykonanie zabiegu zostało zlecone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu i dotyczy realizacji projektu pn. Opracowanie planów zadań ochronnych dla opolskich obszarów Natura 2000, monitoring, ochrona siedlisk i gatunków dofinansowanego przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 (MF EOG) w ramach Programu Operacyjnego PL02 ?Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów? oraz wynika z ustanowionych zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Forty Nyskie, ujętych w Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 21 stycznia 2013 r. (Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2013, poz. 254).

Wydział Rozwoju Wsi Bernard Rudkowski

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper