Folk wraca do Bastionu

W sobotę 15 sierpnia w Bastionie św. Jadwigi znów zagości folk. Tym razem zaproszeni artyści ukarzą piękno typowo staropolskiej kultury. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Przedstawienie ukazuje piękno staropolskiej kultury, która od setek lat zachwyca i inspiruje największych twórców europejskich. Zobaczymy różne formy tańców od XVII do XIX wieku, odzwierciedlające staropolską obyczajowość, szlachecką i ludową. Polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak - czyli pięć polskich tańców narodowych tańczone były w wiejskich chatach, szlacheckich dworach, a także na scenach i salonach całej Europy. Pora przypomnieć, czym zachwycano się przez wieki. Obok tańców narodowych w spektaklu pokazane są też inne formy tańca, jak wesoły, uroczysty, bergamoszka czy polka. Alla Polacca poza układami choreograficznymi przedstawia również najróżniejsze staropolskie zabawy, zwyczaje, rytuały, a nawet legendy.

Występy plenerowe zainauguruje o godzinie 17.00 koncert rodowitego nysianina, Marcina Jaskowskiego, który zagra na instrumencie Hang Drum. Piękne dźwięki wydobywające się z tego instrumentu wpływają korzystnie na ciało i ducha. Po spokojnym wprowadzeniu, godzinę później na scenie ujrzymy Balet Dworski Cracovia Danza z widowiskiem muzyczno–tanecznym pt. ”ALLA POLACCA”.

 

Nyski Dom Kultury jak zawsze przy tego typu okazjach zaprosił do współpracy wystawców m.in. rękodzieła artystycznego i twórców produktów regionalnych. Dla najmłodszych przewidziano m.in. dmuchany zamek, bańki mydlane i inne. 

  

image

 

 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Urząd Miejski w Nysie

 Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper