Rusza kwalifikacja wojskowa w gminie Nysa

Kwalifikacja Wojskowa na terenie Powiatu Nyskiego zostanie przeprowadzona zgodnie z Wojewódzkim Planem na 2024 rok, w dniach od 4 marca do dnia 19 kwietnia 2024 r...

Uwaga! W tym roku procedura kwalifikacji odbędzie się w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie (Mechanik – budynek szkoły) przy ulicy Orkana 6.

Do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w Nysie będą wezwane osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z 9 gmin powiatu, urodzone w 2005 roku, roczniki starsze 2000-2004, które nie mają orzeczonej kategorii zdrowia, kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół, osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

Osoby stawiające się na kwalifikację wojskową powinny posiadać:

  • dowód tożsamości,
  • ewentualną dokumentację medyczną z leczenia.

Plakat informujący o tym, jak przebiega kwalifikacja wojskowa

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

  • mężczyzn urodzonych w 2005 roku;
  • mężczyzn urodzonych w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2022 i 2023:
  1. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Rusza kwalifikacja wojskowa w Gminie Nysa

Wyżej wymienione osoby podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji w terminie i miejscu, określonym w wezwaniu imiennym, a w przypadku jego braku w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

Osoby, które nie mogą stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w terminie i miejscu przedstawionym w wezwaniu Wójta lub Burmistrza, powinny zawiadomić pisemnie o tym fakcie tego Wójta lub Burmistrza wraz z podaniem uzasadnienia przyczyny niemożności stawienia się. Podobnie, osoby przebywające za granicą powinny zadbać o udokumentowanie przyczyny niestawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską. Po ustaniu tych przyczyn osoba powinna niezwłocznie zgłosić się na kwalifikację wojskową w kolejnym najbliższym dostępnym terminie.

W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Prezydent Miasta Opola z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 z późn. zm.).

Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkiem określonym przez art. 59 ust. 1-4 oraz art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305; ze zm.).

Osoba stająca do kwalifikacji zobowiązana jest posiadać przy sobie:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
  • dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12-stu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej(jeżeli takie dokumenty posiada), jak również dokumentację medyczną z wcześniejszego okresu w przypadku chorób i schorzeń poważniejszych, przewlekłych i długotrwałych- w celu przedstawienia jej Powiatowej Komisji Lekarskiej;
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.

Warto pamiętać o tym, że sprawy dotyczące unormowania stosunku do służby wojskowej istotne są przede wszystkim dla samych zainteresowanych, czyli osób wzywanych do stawienia się na kwalifikację wojskową, dlatego też najprostszym sposobem jego unormowania jest właśnie stawienie się przed Powiatową Komisją Lekarską.

Szczegółowych informacji w tej sprawie udzielić mogą pracownicy Biura Bezpieczeństwa (UM Nysa ul. Kolejowa 15 pok. 25) prowadzący sprawy z zakresu kwalifikacji wojskowej.

Biuro Bezpieczeństwa, Urząd Miejski w Nysie

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper