Miejsca pracy, tanie mieszkania i bon wychowawczy

Zdaniem Wiceministra Pracy, Bartosza Marczuka, Gmina Nysa powinna być godnym wzorem do naśladowania dla innych samorządów w zakresie kompleksowego podejścia do polityki prorodzinnej....

Samorządowa polityka prorodzinna była wiodącym tematem piątkowej konferencji prasowej z udziałem Bartosza Marczuka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Marczuk wielokrotnie podkreślał, że gmina Nysa powinna być godnym wzorem do naśladowania dla innych samorządów w zakresie kompleksowego podejścia do polityki prorodzinnej. W konferencji uczestniczyła także Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Polityka prorodzinna

 Nie jest tajemnicą, że sytuacja demograficzna Opolszczyzny jest zła. Nasze województwo ma najgorsze w Polsce wskaźniki demograficzne: najniższe współczynniki dzietności i najwyższy wskaźnik migracji ludności. Gmina Nysa czyni starania by zatrzymać te niekorzystne trendy. By tak się stało potrzebne jest kompleksowe działanie. Dlatego Nysa, prócz wprowadzenia unikatowego w skali kraju bonu wychowawczego, stawia na dobre miejsca pracy, starając się przyciągnąć nowych inwestorów a także na politykę tanich mieszkań dla młodych.

- Bardzo godna uwagi jest polityka jaką prowadzi Nysa; polityka całościowego podejścia do problemu demografii - mówił podczas piątkowej konferencji Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - To co robi Nysa to nie jest tylko bon wychowawczy, to jest również kwestia tworzenia dobrych miejsc pracy i zapewnienia dostępu do tanich mieszkań, zwłaszcza młodym ludziom. - dodawał Marczuk.image

image

Nowe miejsca pracy

Dobre i stabilne miejsca pracy -  to jeden z najważniejszych czynników dzięki któremu można zatrzymać odpływ ludności z naszego miasta. Dlatego gmina ponad roku temu zdecydowała się na odkupienie terenu po byłej FSO. - Już dzisiaj widać, że była to dobra decyzja - mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy. - Obecnie pracuje tam około 150 osób zatrudnionych przez dobre,  polskie firmy, dające stabilne miejsca pracy i dobre pensje. - dodaje Burmistrz. Jednym z największych pracodawców jaki zainwestował na terenach po byłej fabryce jest firma KLER, potentat w branży meblarskiej.

Już w przyszłym roku KLER planuje zakup działki i wybudowanie hali, co wiąże się z powstaniem kolejnych miejsc pracy. Dzięki m.in. takim decyzjom na terenie byłej FSO w ciągu dwóch lat powstanie co najmniej 300 dobrych miejsc pracy.  

- Co ważne, udało się także ściągnąć do Nysy jedyne w Polsce rządowe Centrum Mandatowe. - mówi Kordian Kolbiarz. Przypomnijmy, iż Centrum Mandatowe zacznie działać w Nysie od stycznia 2017 r. a zatrudnienie docelowo znajdzie tam około 150 osób. Jego siedzibą będzie obecny budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Moniuszki, w którym trwa właśnie remont. Istotną pomocą, zwłaszcza dla osób długotrwale bezrobotnych, jest Centrum Integracji Społecznej, które pomaga wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie. Od marca zacznie tam funkcjonować inkubator przedsiębiorczości, dzięki któremu powstanie około 50 kolejnych miejsc pracy.

Większość mieszkańców Nysy czeka z niecierpliwością na powstanie galerii handlowej. Zgodnie z deklaracjami właściciela, pracę w obiekcie handlowym znajdzie około 600 osób. - Jeżeli zsumujemy tylko te miejsca pracy, to w ciągu dwóch lat w Nysie powinno ich powstać ponad 1000; to powód do wielkiej radości - podsumowuje Burmistrz.

image

Mieszkanie Plus

Ponadto Nysa jako jedyne miasto na Opolszczyźnie została objęta rządowym programem "Mieszkanie Plus". Program zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem, w których stawki czynszów miałyby być niższe od rynkowych, nawet o połowę.

Z Narodowego Programu Mieszkaniowego będą mogły skorzystać rodziny, osoby myślące o założeniu rodziny oraz osoby samotne, bez względu na wiek. Już wkrótce Bank Gospodarstwa Krajowego na działce na rogu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej rozpocznie budowę osiedla z mieszkaniami pod wynajem z opcją wykupu. - Będzie to osiedle dla 240 rodzin, dodam także, iż remont przejdzie koszarowiec gdzie powstanie blisko 80 mieszkań socjalnych ? mówi Kordian Kolbiarz. 

 image

Nyska Karta Dużej Rodziny

Kolejnym ważnym czynnikiem wspierającym demografię jest przyjęta podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej ?Nyska Karta Dużej Rodziny?. To system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy przejazdów komunikacją miejską. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji i kultury oraz obniża koszty codziennego życia. Ponadto gmina przywraca stołówki i kuchnie w przedszkolach i szkołach a także buduje place zabaw i obiekty sportowe dla najmłodszych. 

 image

Starania Nysy są doceniane i zauważane nie tylko na szczeblu samorządowym, o czym świadczy kolejna już w tym roku wizyta Bartosza Marczuka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Mogę z cała stanowczością stwierdzić, że w Polsce jest głośno o nyskim bonie wychowawczym i wiele samorządów przygląda się rozwiązaniom zastosowanym w Nysie z dużą uwagą. ? podsumowuje Bartosz Marczuk. Warto dodać, że już w czerwcu przyszłego roku Nysa będzie gospodarzem prestiżowego Zjazdu Dużych Rodzin 3Plus

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
 Urząd Miejski w Nysie

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper