Obchody Święta Niepodległości '2016 w Nysie

W piątek 11 listopada cała Polska świętowała 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Także Nysa uroczyście obchodziła tą jedną z najważniejszych dat w historii naszego kraju....

Uroczystym obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i imprezy sportowe.

image

 Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia daty 11 listopada 1918 roku. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 

image

 Nyskie obchody tej ważnej rocznicy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych. Okolicznościową homilię nawiązującą do narodowego święta wygłosił ks. prałat Mikołaj Mróz. 

image

image

 Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, tradycyjnie pod pomnik Patriotom Polskim na placu Kopernika. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego uroczyste przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny. - Niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku jest owocem wytrwałego zmagania się o zachowanie tożsamości narodowej, tradycji i wartości, okupionym krwią i życiem wielu kolejnych pokoleń naszych rodaków. - mówił Paweł Nakonieczny. ? Bądźmy narodem jedności, nie tylko w chwilach wielkich traum, bądźmy narodem jedności na co dzień. - apelował Przewodniczący Rady Miejskiej.

O zabranie głosu poproszono również przedstawicieli miast partnerskich Nysy:  Przewodniczącego Rady Miejskiej Kołomyi Lubomira Żupanskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnopola Viktora Shumade. Pod pomnikiem patriotom polskim hołd poległym w walce o niepodległość Polski złożył także w-ce Burmistrz rumuńskiego miasta Sighetu Marmatiei, Ildiko Ibalya Beres. - Działania Polskiego Narodu na drodze zyskania niepodległości zasługują na głęboki szacunek we współczesnym demokratycznym świecie. - powiedział Viktor Shumada. - Dla Ukrainy w obliczu wojny przykład Polski ma wyjątkowo ważne znaczenie. Przecież zawdzięczając niezniszczalnemu duchowi, solidarności oraz ciężkiej pracy Polski Naród nie tylko odzyskał niepodległość, ale jest wzorem dynamicznego rozwoju w gronie europejskiej rodziny. Doceniamy solidarność oraz pomoc, którą Polska okazuje Ukrainie w celu odbudowy suwerenności oraz w procesie wewnętrznych reform.  

image

 image image

image

 Następnie  uczestnicy uroczystości zobaczyli salwę honorową w wykonaniu Oddziału Legii Polsko - Włoskiej w Nysie. By oddać hołd walczącym o wolność naszego kraju licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Patriotom Polskim. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP Janusz Sanocki i Rajmund Miller, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Norbert Krajczy, Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, Starosta Nyski Czesław Biłobran, Zastępcy Burmistrza Nysy Marek Rymarz i Piotr Bobak, a także wspomniany Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Nakonieczny, radni oraz liczne delegacje m.in. szkół, kombatanci i przedstawiciele służb mundurowych. Na pochwałę jak zawsze zasłużyli nyscy harcerze, którzy licznie przybyli na uroczystości i chętnie włączają się w pomoc przy organizacji wydarzeń o charakterze patriotycznym.

image

image

image

image

 Podczas Święta Niepodległości Burmistrz Nysy w 25-lecie istnienia Straży Miejskiej w Nysie postanowił uhonorować jej funkcjonariuszy. Jubileusz był okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla dotychczasowej pracy i osiągnięć Straży Miejskiej oraz podziękowania za zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia ładu i porządku publicznego w Gminie Nysa. 

image

image

 Na koniec uroczystości zgromadzeni wysłuchali Roty w wykonaniu nyskiej orkiestry dętej i występu chóru "Czerwony Goździk" pod dyrekcją Józefa Szwaba. 

image

image

 To nie był jednak koniec patriotycznych uroczystości tego dnia. Kilka godzin później w Nyskim Domu Kultury odbył się koncert laureatów XV Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej oraz XVII Przeglądu Pieśni Polski Niepodległej dla Przedszkolaków. Było pięknie, wzruszająco i biało-czerwono. Zgromadzona w NDK publiczność salwami oklasków przyjęła interpretacje patriotycznych pieśni w wykonaniu młodych mieszkańców naszego miasta. 

image

image

 Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotorelacji z wydarzenia na Facebooku - https://www.facebook.com/nysa.eu/photos/?tab=album&album_id=1240676842655272


Program obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

9:30  -  uroczysta  Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z  udziałem pocztów sztandarowych

ok. godz. 10:45 (po Mszy Świętej) - POMNIK "PATRIOTOM POLSKIM" na Placu Kopernika - uroczystości pod pomnikiem

1. Hymn państwowy.

2. Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie.

3. Salwa honorowa w wykonaniu Oddziału Legii  Polsko - Włoskiej w Nysie.

4. Złożenie wieńców, kwiatów.

5. Rota w wykonaniu nyskiej orkiestry dętej.

6. Występ chóru "Czerwony Goździk" pod dyrekcją Józefa Szwaba.

7. Wyprowadzenie pocztów sztandarowych.

18.00 - Nyski Dom Kultury - uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości

- koncert laureatów XV Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej oraz XVII Przeglądu Pieśni Polski Niepodległej dla Przedszkolaków (wstęp wolny) 

image

 Urząd Miejski w Nysie
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 


Władze Powiatu Nyskiego uczestniczyły w uroczystych obchodach 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości w dniu 11 listopada 2016 roku rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych. Władze Powiatu reprezentowali: starosta Czesław Biłobran, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Aranowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jamiński.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Patriotom Polskim. Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym kompania Grenadierów i Artylerii Legii Polsko-Włoskiej w Nysie oddała salwę honorową. Następnie delegacje władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, stowarzyszeń, związków, młodzieży szkolnej, studentów, sportowców oraz strzelców z Jednostki Strzeleckiej ?Strzelec? złożyły przed Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystość uświetniła Nyska Orkiestra Dęta oraz chór ?Czerwony Goździk? pod dyrekcją Józefa Szwaba.

Wieczorem (godz. 18.00) w Nyskim Domu Kultury zaplanowano uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości - występ laureatów XV Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej oraz XVII Przeglądu Pieśni Polski Niepodległej dla przedszkolaków.

11 listopada 2016 r. świętujemy 98. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił to święto.

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper