XVII Dni Twierdzy Nysa '2017 - wybuchowa lekcja historii

Zakończyły się XVII Dni Twierdzy Nysa. W ostatni weekend lipca nysianie i turyści mogli być świadkami wielu wydarzeń związanych z historią nyskich fortyfikacji, w tym inscenizacji bitwy z 1807r....

W 210 rocznicę zdobycia Twierdzy Nysa przez wojska Napoleona do organizacji Dni Twierdzy Nysa po raz pierwszy włączyło się Muzeum Powiatowe, które przygotowało wystawę grafik, rysunków i map obrazujących przebieg wojen napoleońskich na terenie Śląska. Wernisaż uświetnił występ ukraińskiego zespołu Prolisok, który tego dnia wystąpił dwukrotnie. Po otwarciu wystawy pt. Napoleon pół żartem, pół serio?, która będzie będzie dostępna do zwiedzania 20 września, ukraińcy wystąpili również na Forcie Wodnym w czasie wieczornicy historycznej.

 

W sobotę wojacy już od godziny 11 zachęcali do przybycia na bitwę, a pokaz musztry i salwa honorowa na Rynku miałby być tylko przedsmakiem wydarzeń, które czekały nas po południu. Wielonarodowe wojska złożyły meldunek Burmistrzowi Nysy, a każdy ciekawy historii mógł podejść i z bliska zobaczyć umundurowanie i wyposażenie rekonstruktorów bitew, którzy swoje zadanie traktują bardzo poważnie. Dowódcy regimentów przed oddaniem pierwszych strzałów na polu bitwy, dopinali jeszcze scenariusz oblężenia i obrony Twierdzy Nysa. Tu nie ma miejsca na pomyłkę, czy przypadek.

https://youtu.be/d2y1jkYjoDQ

O 15 na Błękitnej Zatoce w Głębinowie obrońcy twierdzy musieli odeprzeć niespodziewany atak ze statków. Choć atakujący mieli przewagę liczebną, żołnierze miejscowego garnizonu broniący się na dobrze ufortyfikowanych pozycjach nie pozwolili nieprzyjaciołom na dostanie się na przedpole Nysy. Kanonada z dział z nadbrzeża zniechęciła atakujących do dalszej walki. Bitwa Morska rozbudziła apetyty widzów, którzy czekali na punkt kulminacyjny soboty. 

Bitwa na którą wszyscy czekali najbardziej rozpoczęła się o godzinie 18.00 na Forcie II. Sygnał do ataku ku zaskoczeniu wszystkich dał więzień oddziałów francuskich, który wykorzystał moment nieuwagi strażników i zdołał wydostać się z fortu. Licznie zgromadzona publiczność oprócz scenek czysto humorystycznych, mogła podziwiać realistyczne manewry wojsk. Nie zabrało ataków z flanki, wymiany ognia z bliskiej odległości, a także walki bezpośredniej. Do tego niezliczona ilość wystrzałów z dział różnego kalibru i kilogramy zużytego prochu strzelniczego. W tym roku dowódy regimentów mieli przypięte do munduru mikrofony, dzęki czemu mogliśmy na bieżąco sluchać rozkazów i śledzić, jak wojska wykonują polecenia pod silnym obstrzałem wroga. 

Po bitwie na dzidzińcu odbył się krótki przegląd wojsk. Trzeba dodać doskonale znanych wojsk, które zdążyły zakochać się w atmosferze Nysy i chętnie wracają co roku, by odtworzyć dla nas cząstkę historii miasta.

Jednym z akcentów Dni Twierdzy Nysa było wybuchowe odsłonięcie muralu na jednymz bloków przy ul. Słowiańskiej. Autorem muralu nawiązującego do XIX wiecznych wydarzeń jest nyski kat, Jerzy Gadawski.

image

image

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wyłączyły się w przygotowanie obchodów Dni Twierdzy Nysa.


W dniach 28-29 lipca 2017 r. obchodziliśmy XVII edycję Dni Twierdzy Nysa. W tym roku w bitwie o nyską twierdzę wzięli udział miłośnicy historii z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy. Atrakcji było co niemiara, w programie m.in. Bitwa Morska, Nocne Manewry Ogniowe i przede wszystkim Bitwa o Twierdzę Nysa....

W tym roku to wspaniałe dwudniowe wydarzenie - nie tylko dla miłośników historii. Dni Twierdzy Nysa rozpoczęły się w piątek 28 lipca. Jednak tradycyjnie największe emocje to wydarzenia sobotnie:

  •   przeglqd wojsk historycznych z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy,
  •   złożenie meldunku Burmistrzowi Nysy,
  •   salwa honorowa.

https://youtu.be/wMD_Zp5MXcs

Później napięcie niczym w filmach Alfreda Hitchcocka będzie już tylko rosnąć. Najpierw o godzinie 15 na Błękitnej Zatoce w Głębinowie zobaczymy Bitwę Morską, zaś godzinę później na ulicy Słowiańskiej nastąpi Wybuchowe Otwarcie Muralu.

Ale to co najważniejsze będzie mieć miejsce na Forcie II.

O godz. 17.00 bowiem kulminacyjny punkt programu - Bitwa o Twierdzę Nysa. W inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 roku wzięli udział rekonstruktorzy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy występujący w historycznym umundurowaniu regimentów z tamtego okresu.

https://youtu.be/l0TEQEGKlsk

https://youtu.be/ZHWMn_VdfpU

Były wybuchy, okrzyki wojenne, zacięte starcia i salwy armatnie. A gdy opadł powojenny kurz, po zmroku mogliśmy zobaczyć barwne widowisko batalistyczne - Nocne Manewry Ogniowe. 

Czytaj więcej >>

Kronika Dni Twierdzy Nysa od 2001r. >>

Relacje wideo z Dni Twierdzy Nysa od 2003r. >>

Więcej informacji o wydarzeniu na plakacie.

image

fot. Andrzej Babiński, Paweł Kostrzewa, Marcin Nowak, Agnieszka Złotowska.

Andrzej Babiński
Wydział Rozwoju Polityki Społecznej 
Komórka Komunikacji i Organizacji Pracy

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper