Co skrywa szkolna kronika?

W środę 20 stycznia w Muzeum Powiatowym w Nysie miała miejsce promocja książki "Wychować człowieka nowego ..." Kronika Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nysie w latach 1945-195. Muzealny hol, wypełnił się dawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 jak......

Muzealny hol, wypełnił się dawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 jak obecnymi z Zespołu Szkół Sportowych, który jest kontynuatorem poprzedniej placówki.

Pomysł na opracowanie szkolnej kroniki zrodził się ?przy okazji?, mówi Justyna Sowińska z Archiwum Państwowego w Opolu:

- W zeszłym roku podczas opracowywania innej pozycji natrafiłam na szkolną kronikę, która jest niezwykle interesująca i unikatowa zarówno pod względem fotografii jak i treści w niej zawartych. Kronika dotyczy pierwszych 6 lat po zakończeniu wojny. Możemy prześledzić jak wyglądało życie szkoły ? i to zarówno jeśli chodzi o stan budynku, liczbę uczniów, czy kadrę pedagogiczną. 

image

Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hawajko

image

Justyna Sowińska i Barbara Sypko z Archiwum Państwowego w Opolu

 To bardzo dobra książka, którą przeczytałem już dwukrotnie ? mówi dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hawajko:

- Publikacja niesie ze sobą nie tylko wartość historyczną i dokumentalną, ale również i przyjemność w samej lekturze.

Jak dodaje dyrektor, aby w pełni zrozumieć kronikę, niezbędna jest znajomość tła historycznego opisywanych wydarzeń:

- To był bardzo trudny czas, zarówno w skali całego kraju jak i regionu. W tekstach możemy zauważać przejście z okresu trudnej, ciężkiej ale i przyjemnej pracy w organizacji szkoły, a następnie do ideologicznego podejścia do szkół w latach następnych. Chociaż nie był to celowy zabieg szkolnych  kronikarzy widać tutaj przejście z jednego okresu do drugiego. W 1946 roku, władze sfałszowały referendum, w 1947 sfałszowano wyboru do Sejmu, a w 1948 roku z połączenia PPS i PPR powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.  

Promocji  wydawnictwa, towarzyszyła publikacja dotycząca historii kronikarstwa w regionie, przygotowana przez Barbarę Sypko i Justynę Sowińską z Archiwum Państwowego w Opolu.

Krótką prelekcję o historii szkolnictwa nyskiego w pierwszych latach powojennych zaprezentował Tadeusz Zdanowicz, prezes Fundacji Nasza Nysa, który od lat przygotowuje monografię nyskiej oświaty. Jest też autorem jednego z rozdziałów prezentowanej w muzeum książki - rozdział "Początki nyskiej oświaty po II wojnie światowej".

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper