Barszczowa uchwała

W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nysie, radni przyjęli krótką, aczkolwiek ważną uchwałę. Dotyczy ona Barszczu Sosnowskiego, rośliny, która niesie zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt....

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która do Polski trafiła w latach 70-tych z Kaukazu z uwagi na szybki przyrost. W założeniach miała to być doskonała roślina pastewna, jednak ze względu na problemy ze zbiorem, a w szczególności zagrożenie dla zdrowia jej uprawy zostały porzucone. Jest rośliną inwazyjną i agresywną a w Polsce znalazła doskonałe warunki do rozprzestrzeniania.

 Na terenie Gminy Nysa mamy kilka ognisk koncentracji Barszczu Sosnowskiego – mówi Wiceburmistrz Marek Rymarz – Na terenach, których właścicielem jest Gmina Nysa, panujemy nad rozrostem rośliny.

Mamy zawartą umowę na karczowanie rośliny ze specjalistyczną firmą. Gorzej z terenami prywatnymi, gdzie właściciele działek nie kwapią się do dbania o swoją własność. A warto wiedzieć, że barszcz wytwarza wielkie ilości nasion. Plon nasion uzyskanych z 1 ha pozwala na obsianie blisko 200 hektarów.

 

image

 

Ze względu na kłopoty związane z zagrożeniem dla zdrowia uprawa rośliny została w Polsce zakazana. Mimo tego na terenie Gminy barszcz występuje.

Urzędnicy działający w imieniu Burmistrza docierali do właścicieli działek oraz informowali ich o konieczności usunięcia ze swojej posesji rośliny, jednak nie wszyscy się z tej prośby wywiązywali. Dlatego została podjęta uchwała, która zobowiązuje właścicieli działek do usuwania rośliny. Nadzór nad kontrolą wypełniania obowiązków określonych w uchwale został powierzony Straży Miejskiej w Nysie. W przypadku gdy właściciel posesji nie będzie usuwał barszczu, to wówczas Strażnicy Miejscy będą mogli nałożyć karę grzywny w wysokości 500 złotych przewidzianą w kodeksie wykroczeń.

 

Uchwałą wejdzie w życie w ciągu 3 dni od daty opublikowania w Dzienniki Urzędowym Województwa Opolskiego. 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Urząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper