Podążaj Nyską Drogą św. Jakuba

Informacja turystyczna "Camino Nysa" zaprasza na pielgrzymkę w dniach 26-27 lipca. Do pokonania będzie dystans z Głuchołaz do Nysy (33 km) - pierwszego dnia pielgrzymi dotrą do Kopernik (ok. 20 km).

Zbiórka o godzinie 9.00 przy Informacji Turystycznej "Camino Nysa". Stamtąd busem wyruszymy do Głuchołaz.

image

Trasa pielgrzymki

Szlak rozpoczyna się przy źródle św. Jakuba zwanego studnią św. Jakuba (Jakobs Brunnen) na zboczu Góry Parkowej pomiędzy VII i VIII stacją Drogi Krzyżowej. Po drodze miniemy Głuchołazy z kościołem pw. św. Wawrzyńca (XIII wiek) z wczesnogotyckim portalem i bogato wyposażonym barokowym wnętrzem (kościół został przebudowany w XVIII wieku). Warty uwagi jest także zespół dawnego wójtostwa ze średniowiecznymi zabudowaniami w stylu gotycko-renesansowym o pierwotnie obronnym charakterze. Zespół był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, zatracił pierwotne cechy stylowe. W latach 1622-1787 był w posiadaniu jezuitów sprowadzonych do Głuchołaz przez biskupa Karola Habsburga.

W mieście zachowały się fragmenty murów miejskich z wieżą Bramy Górnej - wzniesioną w XIV w., obecnie udostępniana turystom jako wieża widokowa. Dalej szlak biegnie wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej ulicą Marii Konopnickiej, dalej polną drogą aż do Wilamowic Nyskich. W Wilamowicach Nyskich  skosztujemy produktu regionalnego: gołąbków z kaszy gryczanej i ziemniaków.  Na szlaku znajduje się również jeden z kilku polskich klasztorów Benedyktynów w Biskupowie.

Dalej szlak prowadzi do Kamiennej Góry. Ciekawostką na szlaku jest wieś Koperniki, z której wywodzą się przodkowie wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Tam zorganizujemy grilla i przenocujemy (w szkole podstawowej na rozkładanych łóżkach, należy wziąć śpiwór i poduszkę). O 8.00 rano wyruszymy ponownie na szlak, by dojść do Nysy i wziąć udział w Jarmarku Jakubowym.

W Siestrzechowicach znajduje się dawny pałac biskupów wrocławskich z pięknymi polichromiami. Niestety obiekt z upływem czasu został bardzo zniszczony i wymaga remontu.Nieopodal Siestrzechowic znajduje się odnowiona barokowa kapliczka. Nieco dalej leży wieś Biała Nyska z kościołem św. Jana Ewangelisty i bramą wjazdową dawnego zamku (zniszczonego w czasie II Wojny Światowej, ruiny rozebrano).

Zapisy:Informacja Turystyczna "Camino Nysa"ul. Bracka 1848-300 Nysa

77 448 46 70, 601 19 77 25 (sieć Plus)

www.camino.nysa.plWpisowe 30 zł.

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper