Zaproś kominiarza - kominy musza być regularnie czyszczone

Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Przepisy mówią, że kominy musza być regularnie czyszczone. To dla naszego bezpieczeństwa...

Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019.

https://youtu.be/XsMxfCwY4So

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, może też być niezwykle groźny.
Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w 
nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie.
Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza!
A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

https://youtu.be/n8xDXt1slh8

W roku 2017 odnotowano 15.235 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe,
243 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 547 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

Krajowa Izba Kominiarzy popiera kampanię prewencyjną CZAD I OGIEŃ ? OBUDŹ CZUJNOŚĆ prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną

 Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

https://youtu.be/VxNoguGPF_8

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

  1. komin paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych ? czyścimy co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  2. komin paleniska opalane paliwem stałym nie wymienione w pkt 1 ? czyścimy co najmniej raz na 3 miesiące;
  3. komin palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 ? czyścimy co najmniej raz na 6 miesięcy.
  4. przewody wentylacyjne czyścimy co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Treść komunikatu w załączeniu>>

image


10 przykazań dobrego komina

  1. Komin systemowy wraz z przyłączem oraz instalacja spalinowa są wyrobem budowlanym. Przestrzegaj podstawowych zasad projektowania, instalacji i użytkowania, które określone są w polskich przepisach budowlanych i pożarowych.
  2. Komin i elementy instalacji spalinowej muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Zarówno przepisy jak i Twój zdrowy rozsądek wskazują, że tam gdzie zachodzi proces spalania muszą być zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.
  3. Komin działa poprawnie jedynie przy właściwej wentylacji. Zadbaj o poprawny bilans ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego niezbędnego do prawidłowego i efektywnego procesu spalania w urządzeniu grzewczym oraz odprowadzania spalin.
  4. Zawód kominiarza spełnia wyższe funkcje użyteczności publicznej. Kominiarz chroni zdrowie i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Jego profesja i działalność spełnia wymogi zawodu zaufania publicznego.
  5. Komin, instalację spalinową oraz przewody wentylacyjne należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko konieczna formalność lecz główna zasada Twojego bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełnia jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
  6. Elementy komina i przewodów spalinowych muszą być oznakowane w sposób określający ich parametry i przeznaczenie oraz winny posiadać znak bezpieczeństwa CE. Znakowanie elementów jest obowiązkiem i gwarantem bezpieczeństwa świadczącym o uzyskaniu przez produkt wymaganych certyfikatów .
  7. Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna jest gwarantem zdrowego domu. Wentylacja grawitacyjna działa nieprzerwanie bez względu na awarie systemów zasilania stwarzając właściwy klimat do pracy i wypoczynku.
  8. Komin i kocioł stanowią jeden układ energetyczny. Właściwie zaprojektowany do rodzaju i parametrów współpracującego urządzenia grzewczego komin, stosowanie właściwych jakościowo paliw, przestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzeń grzewczych oraz ich okresowe serwisowanie są gwarancją właściwej pracy całego układu grzewczego.
  9. Komin powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stosowanie właściwych nasad oraz osłon kominowych poprawia skuteczność działania komina oraz zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
  10. Prawidłowo zaprojektowany, wykonany i eksploatowany komin lub instalacja spalinowa są gwarantem bezpieczeństwa, uzyskiwania oszczędności i dbałości o środowisko. Stowarzyszenie KOMINY POLSKIE rekomenduje stosowanie rozwiązań i produktów wyłącznie profesjonalnych producentów i wykonawców. Decyduj sam. Wybierz co bezpieczne i trwałe.

Informacja: Krajowa Izba Kominiarzy

https://izbakominiarzy.pl/ 

 

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper