Wypadek autokarowy z polskimi turystami - ćwiczenia sztabowe

Na terenie Republiki Czeskiej w rejonie przełęczy Červenohorské sedlo doszło do wypadku autokarowego z polskimi turystami z Gdańska. W wyniku nawałnicy jaka przeszła przez teren pogranicza polsko-czeskiego (m.in. huraganowego wiatru oraz silnych opadów......

W wyniku nawałnicy jaka przeszła przez teren pogranicza polsko-czeskiego (m.in. huraganowego wiatru oraz silnych opadów deszczu) na skutek powalonego drzewa w okolicach przełęczy Červenohorské sedlo doszło do wypadku z udziałem autobusu, który przewoził polskich turystów z Gdańska. Siedem osób ciężko rannych zostało przetransportowanych do szpitala w Jeseniku, pozostałe osoby oczekują na transport do Polski do Głuchołaz. Na miejscu zdarzenia pracują strażacy z HZS Olomouckého kraje, na miejsce przybył również przedstawiciel polskiej ambasady, a dla rodzin poszkodowanych uruchomiono specjalną linię telefoniczną.

Na szczęście to nie prawdziwe zdarzenie, lecz jeden z trzech scenariuszy ćwiczenia sztabowego, które odbyło się w dniu 17 października 2019 r. Ćwiczenie sztabowe zrealizowane zostało w ramach projektu pn. ?Wspólne zarządzanie konkretnymi zagrożeniami w regionie Jesenik ? Nysa? i zakładało rozwinięcie sztabów kryzysowych m.in. w Nysie, Głuchołazach, Jeseniku oraz Ołomuńcu. Nyski sztab kryzysowy działał w oparciu o trzech pracowników Urzędu Miejskiego w Nysie przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nysie i rozwinięty został w oparciu o siedzibę KP PSP Nysa.

Poza wspomnianym już scenariuszem uczestnicy ćwiczenia rozwiązywali również problem związany z przedostaniem się substancji ropopochodnej do rzeki Białej Głuchołaskiej, a także związanej z podtopieniem w wyniku silnych opadów deszczu. Wszystkie zaś scenariusze realizowane były w oparciu o stworzony w ramach projektu portal informacyjny, który docelowo służyć będzie przy współpracy organów zarządzania kryzysowego i straży pożarnej z terenu Jesenik - Głuchołazy ? Nysa.

Ćwiczenia sztabowe były jednym z elementów realizowanego projektu i przyczyniły się do zintensyfikowania współpracy organów zarządzania kryzysowego z Polski i Czech oraz współpracy strażaków z obu krajów. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, ale dzięki nim udało się uszczegółowić procedurę działania i współpracy na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Wypadek autokarowy z polskimi turystami - wiczenia sztabowe

Gmina Nysa wraz z polskimi i czeskimi partnerami realizuje transgraniczny projekt pn. ?Wspólne zarządzanie konkretnymi zagrożeniami w regionie Jesenik ? Nysa? współfinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska ? Polska na lata 2014-2020.

W ramach projektu Gmina Nysa zakupiła ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo wyposażony w tzw. system gaszenia pianą sprężoną (CAFS), który przekazany został Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. Ponadto zakupiony został specjalistyczny sprzęt ratowniczy dla jednostek OSP Gminy Nysa włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zakupiono m.in. kamery termowizyjne, namioty pneumatyczne, nożyco-rozpieracze elektryczne, poduszki wysokociśnieniowe, aparaty powietrzne, przenośne zestawy oświetleniowe, zestawy medyczne PSP R1 oraz sprzęt do ratownictwa wysokościowego.

Wypadek autokarowy z polskimi turystami - wiczenia sztabowe

Ponadto w ramach projektu została przeprowadzona wielopłaszczyznowa analiza zagrożeń na podstawie, której stworzone zostały dwujęzyczne, wspólne zasady postępowania w nagłych wypadkach w formie procedur. Te zaś zostały zawarte na stworzonym portalu informacyjnym dla celów współpracy organów zarządzania kryzysowego i straży pożarnej. Zaś mieszkańcy regionu będą mogli na stronie odnaleźć informacje na temat krajowych systemów np. monitorowania poziomu wody, alarmy pogodowe, itp. Ostatnim elementem projektu była organizacja praktycznych ćwiczeń taktycznych organizowanych przez obie strony.

 Biuro Bezpieczeństwa

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper