W Przełęku podziękowano za plony

Okazale wypadły Dożynki Gminne w Przełęku. Gospodarze święta plonów zadbali o każdy szczegół uroczystości....

Okazale wypadły Dożynki Gminne w Przełęku. Gospodarze święta plonów zadbali o każdy szczegół uroczystości. Jak zawsze na wysokim poziomie stał konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najpiękniejszą  zagrodę wiejską.

 

 

image image

 

Coroczne Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Kościele p.w. św. Mikołaja. Po niej, liczny korowód w towarzystwie kapeli góralskiej poprowadził gości na plac dożynkowy ustawiony na boisku sportowym szkoły podstawowej. Starostowie, Sabina Żurańska oraz Stefan Zelek wręczyli Burmistrzowi Nysy Kordianowi Kolbiarzowi dożynkowy chleb. Po wystąpieniu Burmistrza oraz Wicestarosty Nyskiego, Piotra Woźniaka - Goświnowice otrzymały promesę na organizację gminnych dożynek w przyszłym roku. Za to wyróżnienie osobiście podziękował sołtys Goświnowic – Damian Kwiatkowski.

 

Na scenie wręczono też honorowe odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa", które otrzymali: Helena Cudzich, Tatiana Śliwa, Alfreda Śpiewak, Kazimierza Ambroz oraz Stanisława Kozub. Sołtys wsi Przełęk, Jadwiga Szuszkiewicz podziękowała mieszkańcom za zaangażowanie w przygotowanie obchodów święta plonów.

 

image image
image image

image

 

 W programie Dożynek przewidziano wiele atrakcji, m.in. taniec historyczny Niwniczanek, występ chóru Relaks, pokaz fotball freestyle, a także koncert An Dreo & Karina i pokaz teatru ognia. Duże wrażenie na słuchaczach zrobiła Kapela Góralska z Leśnicy pod przewodnictwem Janusa Pilnego, występująca w towarzystwie dzieci i młodzieży z Zespołu Wokalno-Tanecznego z Dębna.

 

Dodatkowymi atrakcjami były m.in. stoiska promocyjne, wystawy rękodzielnictwa ludowego  oraz plac zabaw dla najmlodszych. Nie zabrakło również pysznych potraw i wypieków lokalnych gospodyń. 

  

W  uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym radni Rady Miejskiej w Nysie, m.in. Dariusz Pięch, Adam Zelent, Danuta Wąsowicz-Hołota, Paweł Nakonieczny, a także sołtysi sąsiednich sołectw. Była to świetna okazja do nieformalnych rozmów w sprawie dalszych planów rozwoju wsi i pomysłów na nowe imprezy kulturalne w naszej gminie.

  

image image
image image

  

Część z radnych została wytypowana do przeprowadzenia konkursów na najpiękniejszy wieniec i zagrodę. Komisja w składzie - Paweł Nakonieczny, Adam Zelent, Małgorzata Majdańska oraz Jadwiga Wawryczuk przyznała nagrody:

 

Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

- kategoria najlepsza praca

I miejsce – OSP Niwnica

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Domaszkowic

III miejsce – Elżbieta Kurc (Sołectwo Goświnowice)

Wyróżnienie: Sołectwo Rusocin

 

- kategoria wieniec dożynkowy wykonany techniką ziarnkową

I miejsce – Gertruda Mrowiec (Sołectwo Kępnica)

II miejsce – Anna Wojdyło (Sołectwo Wierzbięcice)

III miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie

 

- Kategoria wieniec dożynkowy wykonany techniką kłosową

I miejsce – Helena Greszczuk (Sołectwo Konradowa)

II miejsce – Lilla Cwajna (Sołectwo Koperniki)

III miejsce – Magdalena Zając (Sołectwo Lipowa)

III miejsce ex aequo – Małgorzata Wojtczak (Sołectwo Wyszków Śląski)

 

image image
image image
image image

  

Najpiekniejsza Zagroda Wiejska

- I miejsce - Robert Piotrowski

- II miejsce - mieszkańcy bloku nr 34

- III miejsce - Krzysztof Blacharski

  image

image image
image image
   

 Urząd Miejski w Nysie

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper