VI sesja Rady Miejskiej w Nysie

W dniu 26 marca br. odbyła się VI sesja Rady Miejskiej w Nysie...

W dniu 26 marca br. odbyła się VI sesja Rady Miejskiej w Nysie, na początku której, tradycyjnie, wykonano Hymn Państwowy. Po otwarciu sesji i stwierdzeniu quorum, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Paweł Nakonieczny, poinformował min. o wniosku, który wpłynął od Starosty Nyskiego, Czesława Biłobrana dotyczącego nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Moniuszki, Celna, Prudnicka – imieniem Jana Pawła II, a na którą jednogłośnie zgodzili się wszyscy radni.

 

Po przyjęciu protokołu z VI sesji Rady Miejskiej, stosunkiem głosów 19 za i 2 wstrzymującymi, Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, złożył informację z działalności międzysesyjnej, na którą złożyły się min. informacje o zmianach personalnych w Urzędzie:

Sekretarzem Urzędu Miejskiego w Nysie, drogą awansu wewnętrznego, została Pani Maria Czepil,

którą na stanowisku Naczelnika Wydziału Administracyjno-Organizacyjnym zastąpiła Pani Ewelina Konstanty.

Dyrektorem Gminnego Zarządu Oświaty jest Pan Adam Fujarczuk,

Naczelnikiem Wydziału Pozyskiwania Funduszy Pan Anatol Bukała,

a kierownictwo w Wydziale Rozwoju Polityki Społecznej przejęła Pani Elwira Ślimak. Nowym pracownikiem Wydziału Komunikacji Społecznej została Pani Magdalena Zioło.

Do stanowiska Architekta Miejskiego przygotowuje się Pan Roman Jabłoński, który nową funkcję obejmie 1 kwietnia.

 

Ponadto w informacji z działalności międzysesyjnej Burmistrza Kordiana Kolbiarza znalazły się min. te dotyczące trwających wyborów w sołectwach, petycji obywatelskiej, wdrożenie projektu parku kulturowego i mieszkań socjalnych.

W informacji z działalności międzysesyjnej Przewodniczącego Rady Miejskiej i Jego zastępców znalazły się min. te dotyczące uczestnictwa Przewodniczącego i Burmistrza Nysy w Kongresie Związku Miast Polskich 5 i 6 marca, a także zorganizowanego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie, Pana Pawła Nakoniecznego, 17 marca spotkania z Przewodniczącym Rady Seniorów, Panem Mieczysławem Łużnym, Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej, Panią Ksenią Łomnicką i Przewodniczącym Rady Kultury, Panem Adamem Zelentem. W spotkaniu uczestniczył także Burmistrz Nysy, Pan Kordian Kolbiarz. Na spotkaniu podjęto dyskusję dotyczącą współpracy rad, możliwością współdziałania i sugerowania rozwiązań z zakresu swoich kompetencji. O informacji z działalności międzysesyjnej Przewodniczącego Rady i Jego Zastępców powiedzieli także Przewodniczący, Pan Marcin Wajda o Kongresie Młodego Samorządu, w którym uczestniczył w dniach od 19 do 21 marca, a także Przewodniczący, Pan Krzysztof Toruński, który min. złożył gratuluje sołtysom i nowym radom sołeckim.

Po interpelacjach i wnioskach radnych informację w sprawie konieczności zwrotu przez Gminę Nysa części subwencji oświatowej złożył Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty, Pan Adam Fujarczuk. Głos w dyskusji zabrali min.: Radny, Pan Romuald Kamuda o słuszności powołania komisji doraźnej; Pan Piotr Smoter z wątpliwościami co do zasadności powołania niniejszej komisji i ewentualnego powołania audytu zewnętrznego w sprawie; i Radna, Pani Danuta Wąsowicz Hołota o propozycji założenia koalicji miast, które muszą zwrócić część subwencji oświatowej.

 Po wysłuchaniu wszystkich głosów w dyskusji Rada Miejska w pełnym składzie przystąpiła do głosowań nad uchwałami w sprawach:

1)        powołania komisji doraźnej Rady Miejskiej w Nysie do spraw zbadania sytuacji w oświacie Gminy Nysa, w skład której weszli Radni: Romuald Kamuda, Janusz Chabiński, Dariusz Bednarz, Dariusz Pięch, Piotr Wojtasik, Celina Lichnowska, Łukasz Bogdanowski i Jacek Czuchraj. Przewodniczącym komisji doraźnej 16 głosami za, 3 wstrzymującymi i 1 głosem sprzeciwu został Radny, Pan Romuald Kamuda. Przedmiotem działania komisji jest wyjaśnienie przyczyn błędnego naliczenia należnej Gminie Nysa subwencji oświatowej za lata 2009-2010 w związku z decyzjami Ministra Finansów. Komisja działać będzie począwszy od dnia podjęcia niniejszej uchwały, a zobowiązana jest zakończyć pracę do dnia 30 czerwca 2015r. i w tym terminie przedłożyć Radzie Miejskiej w Nysie sprawozdanie ze swojej pracy.

 

2)        utworzenia odrębnych obwodów głosowania na terenie Gminy Nysa dla przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2015 r., które jednogłośnie podjęli Radni.

 

3)        zmiany uchwały Nr XXX/463/13 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie podziału Gminy Nysa na stałe obwody głosowania i ustalenia ich numerów, granic i siedzib obwodowych komisji wyborczych, które jednogłośnie podjęli Radni.

 

4)        zmiany uchwały Nr XVII/277/03 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych kategorii gminnej i powiatowej na terenie miasta Nysa, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat, które stosunkiem głosów 19 za i 1 wstrzymującym podjęli Radni. W uchwale wprowadza się zmiany mówiące o tym, że także rodzicom i wskazanym przez nich opiekunom dzieci w wieku szkolnym, uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych, przyznane zostaną winiety do parkowania na ulicy bezpośrednio przylegającej do szkoły na potrzeby przywozu dzieci do szkoły i ich odbioru.

 

5)        wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Nysa na lata 2015 – 2020, który stosunkiem głosów 16 za, 3 wstrzymujących się i 1 głosem sprzeciwu podjęli Radni.

 

6)        określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Nysa na 2015 rok, który stosunkiem głosów 17 za, i 3 wstrzymujących się podjęli Radni.

 

7)        zmiany budżetu Gminy Nysa na 2015 rok, które jednogłośnie podjęli Radni.

 

8)        zmiany budżetu Gminy Nysa na 2015 rok w zakresie podziału wolnych środków z 2014 roku, które stosunkiem głosów 16 za, i 3 wstrzymujących się podjęli Radni.

 

9)        zmiany uchwały Nr IV/32/15 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2023, które stosunkiem głosów 16 za, i 2 wstrzymujących się podjęli Radni.

 

10)    zmiany uchwały Nr V/32/07 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 5 lutego 2007 r. w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, które stosunkiem głosów 18 za, i 1 wstrzymującym się podjęli Radni.

 

11)    sprzedaży w drodze przetargu prawa własności nieruchomości gminnej (dot. dz. nr 4/9 poł. w Nysie w rej. ul. Gdańskiej), którą jednogłośnie podjęli Radni.

 

12)    w sprawie zmiany uchwały Nr X/119/07 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 27 czerwca 2007r. w sprawie nabycia przez Gminę Nysa prawa własności nieruchomości niezbędnych do wykonywania zadań własnych Gminy, którą stosunkiem głosów 18 za, i 1 wstrzymującym się podjęli Radni.

 

13)    określenia kryteriów naboru do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Nysa, które jednogłośnie podjęli Radni.

 

14)    Dotyczący nadania nazwy rondu u zbiegu ulic Moniuszki, Celna, Prudnicka – imieniem Jana Pawła II, który stosunkiem głosów 15 za, i 3 wstrzymującymi się podjęli Radni.

 

Rada Miejska w Nysie przyjęła również, stosunkiem głosów 17 za i 1 wstrzymującym, informację dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi w okresie od 1.01.2014 r. do 31.12.2014 r.

Sprawozdanie z realizacji ,,Rocznego programu współpracy Gminy Nysa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne w sferze pożytku publicznego w roku 2014” złożyła Pani Zofia Kajling - Rudzka, a które przyjęto przez Radę jednogłośnie. Dwa sprawozdania; z realizacji ,,Rocznego programu współpracy Gminy Nysa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne w sferze pożytku publicznego w roku 2014” oraz sprawozdanie z realizacji w roku 2014 Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Nysa na lata 2012 – 2016 złożyła Naczelnik Wydziału Rozwoju Polityki Społecznej, Pani Elwira Ślimak. Oba sprawozdania; pierwsze jednogłośnie, drugie stosunkiem głosów 14 za i 3 głosy wstrzymujące przyjęła Rada.

Informacja o wysokości należności umorzonych w okresie od 1.01.2014r. do 31.12.2014 r. przyjęta została przez Radę jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Paweł Nakonieczny, po sprawach różnych i wolnych wnioskach zakończył obrady.

 

Pełne treści uchwał znajdziecie Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Nysie, pod adresem:

http://www.bip.nysa.pl/index.php?gid=1853c445e650ad6d464666aa05d21141&pos=3_1#menuscroll

 

 image

image

  image
  image

 

Wydział Komunikacji Społecznej

Urząd Miejski w Nysie

 Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper