Tryton Nyski dla Cezarego Prygi

Prezes Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej ? Cezary Pryga laureatem XIX edycji Trytona Nyskiego! Nominowany po raz piąty do nagrody za szczególne osiągnięcia na rzecz Gminy Nysa, instruktor sztuk walki okazał się najlepszy......

Wybór laureata odbył się podczas posiedzenia kapituły tuż przed galą w Nyskim Domu Kultury. Jak podkreślał przewodniczący kapituły Trytona Nyskiego, Antonii Hasenbeck ? wybór był bardzo trudny. Przed rozpoczęciem debaty oraz obejrzeniem prezentacji video n/t osób nominowanych, przewodniczący złożył wniosek, aby niezależnie od wyników zgłosić kandydaturę Józefa Kamińskiego do wyróżnienia Zasłużony dla Ziemi Nyskiej. 

Ceremonia rozdania wyróżnień i nagrody głównej rozpoczęła się o godzinie 18.00 na scenie głównej Nyskiego Domu Kultury. W tym roku galę wyreżyserował Rafał Matusz, dzięki czemu udało się zaskoczyć widzów zgromadzonych w sali widowiskowej. Galę prowadziła Magdalena Zioło z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji  Urzędu Miejskiego w Nysie oraz aktor Łukasz Płoszajski, którzy nadali ceremonii charakter niemal komediowy, przy jednoczesnym zachowaniu powagi i rangi wydarzenia.

 

Prowadzący wywoływali kolejno na scenę poszczególnych nominowanych, zapraszając ich na premierę krótkiej prezentacji video. Tym razem to sami bohaterowie reportażu mówili o swoim życiu i pasjach, które doprowadziły ich do nominacji do nagrody. Nie zabrakło również luźnych pytań na żywo na ławeczce pod figurą Trytona Nyskiego. Skrócona forma przypadła widzom do gustu, a wśród publiczności zasiadł  m.in.: poseł Janusz Sanocki, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego - Norbert Krajczy, starosta nyski - Czesław Biłobran, a także burmistrzowie miast partnerskich i Burmistrz Jarosławia, Waldemar Paluch.

 

 

 image image Na zdjęciu prowadzący galę: aktor Łukasz Płoszajski oraz Magdalena Zioło.

 

 

 

Po prezentacji kandydatów do nagrody Przewodniczący Kapituły Trytona Nyskiego - Antonii Hasenbeck odczytał wyniki XIX edycji Trytona. Dyplomy wyróżnionym i statuetkę zwycięzcy wręczyli: Burmistrz Nysy - Kordian Kolbiarz oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie - Paweł Nakonieczny. Statuetkę odebrał na scenie Łukasz Pryga w imieniu nagrodzonego Cezarego Prygi, prezesa Nyskiej Formacji Obronno ? Taktycznej. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym nominowanym

 

 

 

image image W imieniu nieobecnego w sobotę Cezarego Prygi nagrodę odebrał jego syn Łukasz.

  

Wyróżnienia przyznano dla:

- Józefa Kamińskiego - wizjonera, założyciela i wieloletniego dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Nysie

- Janusza Stajaka - Prezesa Klubu JETSKI Nysa

- Macieja Zycha - nyskiego kronikarza XXI wieku

- Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Opolskiego Oddziału Rejonowego w Nysie

image image

Od lewej: Janusz Stajak, Łukasz Pryga, Jarosław Białochławek, Maciej Zych, Józef Kamiński, Paweł Nakonieczny, Kordian Kolbiarz, Magdalena Zioło

 W tym roku część artystyczną wieczoru znakomicie wypełniła zdolna wokalistka, Dorota Osińska, która wraz z zespołem wykonała wzruszające i skłaniające do refleksji utwory. 

 Na zdjęciach poniżej: Dorota Osińska oraz towarzyszący jej muzycy.

image image

 Na zakończenie wieczoru odbyło się spotkanie we foyer Nyskiego Domu Kultury z wyróżnionymi oraz synem laureata nagrody głównej.  Był też tradycyjny okolicznościowy tort, a imprezę perfekcyjnie zabezpieczali pracownicy Nyskiego Domu Kultury. W imieniu Burmistrza Nysy - Kordiana Kolbiarza składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru. 

 image image image image

 Więcej zdjęć z gali Trytona Nyskiego znaleźć można na oficjalnym profilu Urzędu na Facbooku >>>

 



Statuetką Trytona Nyskiego zostanie uhonorowana tylko jedna osoba (firma, instytucja, organizacja itp.), która szczególnie zasłużyła się dla Gminy Nysa. Nagrodę ?Tryton Nyski" można otrzymać  tylko raz. Wyłonienia nominowanych i wyboru laureata  dokona kapituła konkursowa, która spośród zgłoszonych kandydatur wyłoni nominowanych. Laureat  zostanie uhonorowany statuetką ?Trytona Nyskiego?,  pozostali nominowani otrzymają dyplomy.

Program, 06.02.2016r.

- uroczyste rozpoczęcie gali

- prezentacja nominowanych

- wręczenie wyróżnień i statuetki ?Trytona Nyskiego?.

- występ gwiazdy wieczoru: Doroty Osińskiej

  

W wyniku tajnego głosowania Kapituła nominowała następujące kandydatury:

Józef Kamiński - wizjoner, założyciel i wieloletni dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego w Nysie

Cezary Pryga - Prezes Nyskiej Formacji Obronno - Taktycznej, Instruktor sztuk walki

Janusz Stajak - Prezes Klubu JETSKI Nysa

Maciej Zych - nyski kronikarz XXI wieku

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego Oddział Rejonowy w Nysie 

image 

Józef Kamiński - Wizjoner, założyciel i  wieloletni dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego  w Nysie. Dzięki kreatywnej postawie i współpracy z władzami miasta Nysy sprowadził kilkunastu artystów zapewniając im warunki do życia, przede wszystkim mieszkanie, często także pracownię artystyczną. Mając bazę intelektualną i artystyczną uruchomił Pomaturalne Studium Artystyczne w latach 1985 ? 89, następnie z władzami Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, uruchomił Oddział Zamiejscowy w Nysie Wyższej Szkoły Plastycznej  - Opole. To dzięki wizji, kreacji i działaniom na polu naukowym w kierowanych przez siebie instytucjach, Józef Kamiński przysłużył się miastu także w dziedzinie naukowej (kilku profesorów nadzwyczajnych i zwyczajnych).

Cezary Pryga - Prezes Nyskiej Formacji Obronno - Taktycznej,  Instruktor  sztuk walki Posiada wysokie stopienie mistrzowskie w sztukach walki ? 5 stopień dan Karate Shotokan, 6 stopień dan Modern Combat, 5 stopień dan Jiu ? Jitsu. Od czternastu lat organizuje w naszym mieście Ogólnopolskie i Międzynarodowe Seminarium Sztuk Walki dla Służb Mundurowych i mieszkańców gminy Nysa, w którym uczestniczyli gościnnie funkcjonariusze również z zagranicy (Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Włochy, Francja, Ukraina, Czechy, Niemcy). Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego Brązowym Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobro Złotym Medalem w Służbie Pracy Penitencjarnej. Wielokrotnie wyróżniany resortowymi nagrodami. W 2011 roku otrzymał również brązową tablicę za zasługi dla Federacji przyznaną przez Polską Federację Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki, którą wręczył Mistrz Nguyen Ngoc Noi z Wietnamu. Po raz piąty nominowany do Trytona Nyskiego.

Janusz Stajak - Prezes Klubu JETSKI Nysa. Jest organizatorem imprez motorowodnych JETSKI ? Nysa na terenie Nyskiego Ośrodka Rekreacji. W 2011 roku założył Klub Jetski Nysa, który w latach 2011-2014 r. zorganizował w Nysie Eliminacje Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych o randze międzynarodowej, na które przybyło wielu zawodników z rodzinami  i znajomymi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Janusz Stajak włącza się również aktywnie w organizację regionalnych zawodów ?O złotą śrubę Jeziora Nyskiego?, którego głównym organizatorem jest NOR Nysa. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w Warszawie docenił, już po zorganizowaniu debiutanckich zawodów w Nysie w 2011 r., Klub JetSki- NYSA  zarówno  ze względu na dobrą lokalizację Nysy, która ułatwia  dojazd krajowym i zagranicznym zawodnikom, ale przede wszystkim ze względu na bardzo sprawną, dotychczasową organizację zawodów. W 2013r. Nysa spośród 5 miast w Polsce wygrała ranking najlepiej zorganizowanych eliminacji mistrzostw w Polsce. Jednak niewątpliwie największym osiągnięciem, jaki do tej pory osiągnął Janusz Stajak wraz członkami Jetski  Nysa, były zorganizowane w dniach 15-19 lipca 2015 Mistrzostwa Europy Skuterów Wodnych (Euro Tour 2015). Dzięki Jetski Nysa miasto stało się stolicą sportów motorowodnych.

  

Pan Maciej Zych ? nyski kronikarz XXI wieku. Od urodzenia Nysianin, mikroprzedsiębiorca i społecznik. Niemal od szkoły podstawowej interesował się fotografią i fotografowaniem, zaczynając od ?starej, dobrej, poczciwej Smieny i powiększalnika firmy radzieckiej?. Dziś Autor specjalizuje się w zaawansowanych technikach realizacji fotografii. Ważniejszy akcent fotograficzny nastąpił w roku 2009 kiedy to prezentował swoje prace podczas wystawy w Muzeum w Nysie pokazujące nasze Jezioro Nyskie. Od tej pory zaczęła się intensywna praca nad dokumentowaniem nie tylko Jeziora Nyskiego, ale przede wszystkim Nysy i okolic. Są to między innymi zabytki, wnętrza kościołów, atrakcje turystyczne, krajobraz miejski oraz niektóre ważniejsze wydarzenia z życia miasta. Obecnie dużo czasu poświęca w dokumentowaniu budowy obwodnicy Nysy,  modernizacji zbiornika wodnego i rzeki Nysa, budowy hali sportowej i wiele innych mniejszych inwestycji na terenie Powiatu Nyskiego, które są później wykorzystywane między innymi do promocji miasta. Ale to nie tylko, 20 lat pracy w branży reklamowej pozwoliły na wykorzystanie umiejętności do produkcji ze swoich zdjęć tzw. fotoobrazów, pocztówek, kalendarzy i innych gadżetów, które zdobią niejedno pomieszczenie w Nysie jak i w różnych zakątkach świata. Cały proces wytwarzania jest skoncentrowany w jednych rękach, dzięki temu jakość stoi zawsze jest na najwyższym poziomie. Działalność twórcza ciągle ewoluuje i zatacza coraz szersze kręgi, oprócz pasji tworzenia, jest wpisana w prowadzenie działalności gospodarczej łącząc przyjemne z pożytecznym,  głównym jednak celem jest promocja naszej małej ojczyzny Nysy i wspieranie wszelkiego typu akcji społecznych i charytatywnych.

  

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego Oddział Rejonowy w Nysie. - ?By inni mogli żyć? - to hasło na co dzień towarzyszy członkom nyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Historia nyskiego WOPR-u sięga wczesnych lat sześćdziesiątych, kiedy to w ośrodku ?OLIMPIA? nad Jeziorem Otmuchowskim Jerzy Marków, Józef i Danuta Makarowie, Robert Wołoszyn, Jerzy Mazurkiewicz, Henryk Micior, Jerzy Gasecki, Jerzy Zwardoń, Józef Misztak, Stanisław Zahorowski, Daniela Zahorowska i Stanisław Rogulski tworzą pierwszą bazę ratowników. W 1967 r. nyski WOPR zdobywa pierwsze miejsce w kraju w konkursie ?Ratujmy tonących? na najlepszą drużynę WOPR. Ten sukces Józef Makara powtarza jeszcze w roku 1968 i 1971. Po powstaniu Jeziora Nyskiego następuje rozdzielenie oddziału Rejonowego WOPR W Nysie na dwie jednostki terenowe działające na terenie zbiorników w Nysie i Otmuchowie. Od powstania do dnia dzisiejszego w nyskim WOPR było pięciu prezesów. Byli to: Kazimierz Stocki Roman Niewiadomski, Zygmunt Kloryga, Zbigniew Wawrzkiewicz i Bogdan Sadowski. Obecnie, szóstym prezesem jest Jarosław Białochławek. Rok 2002 dobitnie pokazał, jak bardzo ważną rolę w lokalnej społeczności spełnia WOPR. W wodach powiatu nyskiego utonęło aż osiem osób a ratownicy przeprowadzili 27 skutecznych akcji ratunkowych. Dlatego największym osiągnięciem nyskich ratowników jest to, iż w ubiegłorocznym sezonie letnim nie doszło do żadnego utonięcia, a ratownicy skutecznie interweniowali kilkadziesiąt razy ratując życie ludzkie, w tym niestety, wielu wędkarzy.

Andrzej Babiński

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Urząd Miejski w Nysie

 

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper