Z inicjatywy Burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza w tzw. „Suchej Fosie” Wysokich Obwałowań ustawione zostały dwie tablice informujące o ciekawostkach związanych z Legią Polsko-Włoską, która formowana była w czasach napoleońskich na Śląsku i m.in. w Nysie...
Rekreacja z historią w tle
Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia historycznego, Rada Miejska w Nysie podjęła decyzję o nadaniu nazwy temu traktowi „Ścieżka pieszo-rowerowa im. Legii Polsko-Włoskiej”.
Zapraszamy do spacerów po ścieżkach Twierdzy Nysa, odkrywania historii naszego regionu oraz bogactwa przyrodniczego.
W Suchej Fosie przy okazji Dni Twierdzy Nysa rekonstruktorzy inscenizują potyczki z bitwy o Nysę z 1807 roku. Kolejna taka okazja odbędzie się w czasie wakacji.
Legia Polsko-Włoska to polska jednostka sformowana na mocy dekretu Napoleona z 5 kwietnia 1807. Tworzona była na mocy dekretu cesarskiego z Brzezia we Wrocławiu (sztab), Nysie, Prudniku, Głogówku (trzy pułki piechoty) oraz Korfantowie i Białej (jeden pułk lansjerów) z powracających z Włoch oddziałów polskich, które wzmocniono 6600 rekrutami z Wielkopolski. Miała liczyć 8200 żołnierzy piechoty oraz 1200 żołnierzy kawalerii. Pierwszym dowódcą Legii został generał Józef Joachim Grabiński.
Więcej o zdobyciu twierdzy Nysa przez wojska Napoleona w 1807r. >>
REDAKTOR: ANDRZEJ BABIŃSKI