Nysa liderem zmiany

W nyskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju Nysy. O zaletach ?simbio city? rozmawiano z przedstawicielami Centrum im. Adama Smitha, a także z radcą ambasady Szwecji w Polsce....

um nysa logoSpotkanie rozpoczął Burmistrz Nysy - Kordian Kolbiarz, który podziękował ekspertom za dotychczasową współpracę i oddał głos prezydentowi Centrum Adama Smitha, Andrzejowi Sadowskiemu. ? Po ostatniej wizycie w Nysie stworzyliśmy konsorcjum składające się z kilkunastu firm, od firm technologicznych po firmy architektoniczne, które przedstawią pewną wizję zmiany w Nysie ? jako miejsca, które może wykorzystać doświadczenia naszych bliskich i dalszych sąsiadów. ? powiedział po spotkaniu Andrzej Sadowski. ? Rozwiązania te już dawno zostały przetestowane w różnych europejskich miastach, a które w Polsce są zrealizowane jedynie punktowo i nie dają zmiany jakościowej. Nysa jeśli będzie działać na wielu polach może być liderem zmiany, jeżeli chodzi o jakość życia, co zresztą zaczyna robić w postaci bonu wychowawczego.

image image

 Bon wychowawczy był po części także koncepcją, którą wypracowywaliśmy w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej dla woj. opolskiego. ? powiedział Andrzej Sadowski. ? Bon jest wyraźną odpowiedzią na dramatyczny spadek dzietności w tej części Polski. Jako program, który zaczyna zmieniać ten proces jest bez wątpienia pionierski i Nysa ma w tym względzie swoje miejsce nawet w historii Polski. Trzeba pamiętać, że to praca stanowi o bezpiecznej rodzinie i trzeba tak zmienić otoczenie, aby praca była źródłem utrzymania rodziny.

To właśnie wprowadzenie w naszej gminie bonu wychowawczego i pozycja Nysy jako lidera walki z depopulacją skłoniło ekspertów Centrum im. Adama Smitha do podjęcia współpracy z włodarzami miasta. 

 Po panelach tematycznych, w obecności m.in. prezesów nyskich spółek rozmawiano o zaletach rozwiązań proekologicznych i porządkowaniu przestrzeni miejskiej na przykładzie m.in. miast w Kanadzie, Niemczech i Szwecji. Dyskusji przysłuchiwał się także Wiceprezydent Sosnowca, Krzysztof Haładus.

image image

 Propozycja podjęcia współpracy przez Centrum im. Adama Smitha nie ogranicza się jedynie do wykonania spójnego projektu, ale także do wskazania źródeł  jego sfinansowania. Mowa o źródłach, które nie obciążą budżetu Nysy i nie będą w przyszłości obciążeniem dla kolejnych pokoleń. Na zaproszenie Centrum jeszcze w tym roku przedstawiciele władz kilku polskich gmin wyjadą do Szwecji, gdzie na własne oczy będą mogli przekonać się o skuteczności zastosowanych rozwiązań. ? Szwedzi są narodem bardzo efektywnym i znakomicie rozwiązali sprawę produkcji np. biometanu z frakcji bio. ? powiedział radca Ambasady Szwecji w Polsce, Józef Neterowicz. ? Frakcji bio w polskich warunkach jest o wiele więcej niż w Szwecji i należy to wykorzystać, aby nie płacić kary za niedostosowanie się do zobowiązań, jakie mamy wobec całej Unii Europejskiej. Dobrym przykładem rozwiązań energooszczędnych są także dwuspadowe dachy dobudowywane do domów o płaskich dachach.image Prezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.

 

Andrzej Babiński

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 

Urząd Miejski w Nysie

 

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper