Relacja z IX sesja Rady Miejskiej w Nysie

1 lipca odbyła się IX sesja Rady Miejskiej w Nysie. Radni podjęli uchwały w kluczowych dla Nysy sprawach....

um nysa logoPodjęto uchwały w kluczowych dla Nysy sprawach.

 

Mowa o zgodzie na wydanie obligacji przychodowych na zakup terenów po FSO oraz uchwale w sprawie zmian w budżecie Gminy Nysa, która pozwoli na rozpoczęcie jeszcze w tym roku budowy obiektu sportowego przy ul. Sudeckiej.

  

Po otwarciu sesji i stwierdzeniu quorum,  Przewodniczący Rady Miejskiej - Paweł Nakonieczny na wniosek Burmistrza Nysy poddał pod głosowanie zmianę porządku obrad. Za zmianą głosowało 16 radnych, 1 był przeciwny, 3 wstrzymało się od głosu.

 

W kolejnym punkcie obrad radni jednogłośnie przyjęli protokół z VIII sesji Rady Miejskiej. 

 

image image

Hala sportowa

Wielofunkcyjna hala sportowa przy ul. Sudeckiej w Nysie ma pomieścić około 3000 widzów, a obok niej powstanie 300 miejsc parkingowych. Funkcja hali będzie rozszerzona. Oprócz zawodów sportowych, docelowo mają odbywać się tam różnego rodzaju targi, wystawy, koncerty i imprezy okolicznościowe. Hala spełni wymogi siatkarskiej Plus Ligi, ponadto będzie można rozgrywać w niej również mecze piłki ręcznej na pełnowymiarowym boisku.

Po przyjęciu protokołu, Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, złożył informację z działalności międzysesyjnej, na którą złożyły się m.in. ta dotycząca budowy hali sportowej . Burmistrz poinformował, że ostateczny projekt został złożony w terminie i spełnia wszystkie wymogi formalne. Na pytanie radnego Piotra Wojtasika o szacowane roczne koszty utrzymania obiektu sportowego i jego pełne przeznaczenie, Burmistrz wyjaśnił, że zakładany koszt wynosi około 500 tys. zł. Mowa o opłacie za media, kosztach osobowych, kosztach logistycznych obsługi obiektu - przy czym spółka, która będzie zarządzać halą będzie miała za zadanie znaleźć sposób na zminimalizowanie tych kosztów.  

Radny Przemysław Dziaduś zadał pytanie, czy Nysę stać na halę o charakterze sportowo-rekreacyjnym i czy nie warto pomyśleć o miejscach handlowych i usługowych. W odpowiedzi usłyszał, iż utrzymanie tylko funkcji sportowej to wymóg Ministerstwa Sportu i Turystyki, aby otrzymać dofinansowanie w kwocie 50% wartości inwestycji. Dzięki planowanemu remontowi stadionu Polonii Nysa, ulica Sudecka utrzyma charakter typowo sportowy.

  

Obligacji przychodowe

Kordian Kolbiarz  szeroko wypowiedział się na temat obligacji przychodowych. Jego zdaniem, to historyczny moment dla Nysy - szansa, aby symbol upadku Nysy – czyli FSO wreszcie zniknął ze świadomości mieszkańców. Odblokowanie terenu i przygotowanie go pod inwestycje sprawi, że powstaną nowe miejsca pracy. Burmistrz powiedział, ze interesują go przede wszystkim inwestorzy produkujący, który stworzą wartościowe miejsca pracy przy produkcji. Docelowo teren ma być częścią Invest Parku oraz WSSE. Jest to szansa na powstrzymanie migracji zarobkowej młodych ludzi.

  

image image

  

W informacji z działalności międzysesyjnej Przewodniczącego Rady Miejskiej i Jego zastępców znalazła się z kolei m.in. ta dotycząca organizacji niedawnych obchodów 25-lecia samorządności oraz wydarzeń, w  czasie których reprezentowali Radę.

  

Na sesji przy okazji wolnych wniosków powrócił temat wyłączenia całego Rynku z ruchu kołowego. Sprawę podniósł radny Romuald Kamuda. Z kolei Danuta Pasieka poprosiła o rozszerzenie zakresu prac remontowych na terenie Gimnazjum nr 1 w Nysie oraz urządzenie placu zabaw dla ul. Prudnicka/Mariacka/22 Stycznia.

  

Sytuacji w oświaty Gminy Nysa

Sporo dyskusji wywołało sprawozdanie Komisji doraźnej Rady Miejskiej w Nysie do sprawy zbadania  sytuacji w oświacie Gminy Nysa. Komisja pod przewodnictwem Romualda Kamudy zakończyła pracę w dniu 30 czerwca. Posiedzenia plenarne, spotkania robocze i wizje lokalne w placówkach zakończyły się wnioskami końcowymi. Komisja stwierdziła m.in. niewłaściwe interpretowanie przepisów przez dyrektorów placówek oraz brak właściwego nadzoru merytorycznego Głównego Zarządu Oświaty nad placówkami oświatowymi. Radny Janusz Chabiński zaapelował o opracowanie lepszego systemu nadzoru ze strony Burmistrza nad samym GZO. Jego wniosek formalny poparło 18 radnych.

 

image image  

 

 Głosowania

Po wysłuchaniu wszystkich głosów w dyskusji Rada Miejska przystąpiła do głosowań nad uchwałami w sprawach:

 

1) Ustanowienia zasad, na jakich sołtysom sołectw Gminy Nysa przysługują diety.

Stosunkiem głosów 17 za i 4 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

2) Wskazania przedstawicieli Rady Miejskiej w Nysie do składu Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Nysie.

Na wniosek radnych powołano dwóch przedstawicieli – Adama Zelenta oraz Stanisława Czepiela.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

3) przekazania Komendzie Powiatowej Policji w Nysie środków finansowych z budżetu Gminy Nysa.

Stosunkiem głosów 18 za i 3 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

4) Uchylenia uchwały Nr XLVII/729/14 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie zbycia nieruchomości gminnych w drodze przetargu.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

5) Sprzedaży w drodze przetargu prawa własności nieruchomości gminnej (dot. dz. nr 162/3 poł. we wsi Radzikowice).

Stosunkiem głosów 20 za i 1 wstrzymującym radni podjęli uchwałę.

 

6) Sprzedaży w drodze przetargu prawa własności nieruchomości gminnej (dot. dz. 163/9 poł. we wsi Radzikowice).

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

7) Nieodpłatnego nabycia przez Gminę Nysa od Agencji Nieruchomości Rolnych, prawa własności nieruchomości położonych w Białej Nyskiej (dot. dz. nr 300/2 i nr 314).

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

8) Zamiany nieruchomości pomiędzy Gminą Nysa a osobami fizycznymi.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

9) Założenia Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Nysie.

Stosunkiem głosów 20 za i 1 wstrzymującym radni podjęli uchwałę.

 

10) Założenia Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Nysie.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

11) Uchwalenia aktualizacji „Programu Ochrony Środowiska Gminy Nysa na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018-2021” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Stosunkiem głosów 20 za i 1 wstrzymującym radni podjęli uchwałę.

 

12) Zmiany budżetu Gminy Nysa na 2015 rok.

Stosunkiem głosów 19 za i 2 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

Podjęcie uchwały oznacza m.in. zapewnienie środków na rozpoczęcie budowy hali sportowej w Nysie przy ul. Sudeckiej jeszcze w 2015 roku. Przed głosowaniem projektu uchwały głos zabrał poseł na Sejm RP, Rajmund Miller. Poseł zaapelował o przegłosowanie zmian w budżecie. Jego zdaniem to jedna z najważniejszych sesji, bo Nysianie na halę czekają kilkadziesiąt lat. Rajmund Miller stwierdził również, że warto poprzeć pomysł wypuszczania obligacji przychodowych, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie finansowe dla wykupienia terenów po byłej Fabryce Samochodów Osobowych.

 

13) Zmiany uchwały Nr IV/32/15 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2023.

Stosunkiem głosów 19 za i 2 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

14) Emisja obligacji Gminy Nysa oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.

 

Ten punkt obrad wzbudził najwięcej emocji i wywołał długą dyskusję. Radni przed głosowaniem mieli wiele zapytań, chcieli rozwiać swoje obawy i wątpliwości. Radny Przemysław Dziaduś pytał m.in. o możliwość zbicia ceny wykupu terenów po FSO oraz o możliwość przeniesienia terenów przemysłowych poza obręb miasta. Burmistrz Kolbiarz stwierdził, że w sprawie przejęcia terenów po FSO jest optymistą. W ciągu najbliższego roku należy uatrakcyjnić tereny inwestycyjne poprzez podniesienie ich standardów.  Burmistrz wyraził nadzieję, że inwestorzy, który rozpoczną produkcję w tym miejscu będą mieli wpływ na kierunki kształcenia w lokalnych szkołach.

Radny Piotr Szyra stwierdził, że wątpliwości w tej sprawie jest dużo, ale jest spory bufor bezpieczeństwa osiąganych przychodów, a dług jest rozpisany na lata, dzięki czemu Gmina jest w stanie spłacić obligacje w wymaganych terminie.

 

Ostatecznie stosunkiem głosów 17 za i 3 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

15) Wyrażenia zgody na nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków i budowli.

Stosunkiem głosów 17 za i 3 wstrzymującymi radni podjęli uchwałę.

 

16) Umieszczenia tablicy pamiątkowej.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

 

17) Utworzenia odrębnych obwodów głosowania na terenie Gminy Nysa dla przeprowadzenia Referendum Ogólnokrajowego w dniu 6 września 2015 r.

Radni jednomyślnie podjęli uchwałę.

  

image image

  

Ocenę działalności Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie za 2014 rok złożyła dyrektor placówki, Joanna Kanin. Radni jednogłośnie przyjęli sprawozdanie.

  

Park Kulturowy Twierdza Nysa

Kolejnym ważnym punktem obrad IX sesji Rady Miejskiej w Nysie było podjęcie stanowiska w sprawie zamiaru utworzenia  parku kulturowego pn.: „Park Kulturowy Twierdza Nysa”. Pomimo wniosku radnego Adama Zelenta o zdjęcie tego punktu z obrad i pracę nad tym tematem w komisji kultury, radni przystąpili do głosowania. Stosunkiem głosów 17 za i 2 wstrzymującymi radni podjęli stanowisko w sprawie utworzenia w Nysie parku kulturowego. Obecna na sesji doradca Burmistrza, Anna Włodarczyk, odpowiedzialna przed laty m.in. za stworzenie parku kulturowego w Krakowie, wyraziła wolę współpracy przy tworzeniu parku z nyskimi radnymi.

  

image image

 

 Rada podjęła również stanowisko w sprawie przebiegu obwodnicy Nysy (drogi nr 41) w sąsiedztwie sołectwa Wierzbięcice. Na koniec sesji poruszono sprawy różne, podejmowane przez mieszkańców na spotkaniach z radnymi. Radna Danuta Wąsowicz-Hołota przedstawiła sprawę przedłużenia chodnika przy ulicy św. Piotra, a radny Grzegorz Samborski przypomniał o nieczynnych toaletach na dworcu PKP w Nysie. Zwrócono uwagę również na m.in. problem z wykaszaniem terenów zielonych należących do różnych podmiotów, kwestię zniesienia opłaty parkingowej w soboty, czy też zmniejszenia krawężników przy ul. Grodkowskiej.

 

 Plik dźwiękowy z zapisu obrad już wkrótce na naszej stronie internetowej.

  

Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper