Stowarzyszenie ?Citta del Bio? ( ?Miasta Ekologiczne?) zaprasza nas do współpracy

  26 marca Ambasador w Polsce Stowarzyszenia “Citt? del Bio” - Dorota Labusga przedstawiła propozycję skierowaną do Zarządu Powiatu Nyskiego przez partnerską gminę sycylijską Marsala...

Z gminą Marsala powiat nyski podpisał umowę o współpracy partnerskiej w czerwcu bieżącego roku, jest zaproszenie do wymiany doświadczeń w zakresie zagadnień proekologicznych, za które odpowiadają samorządy lokalne.

Gmina Marsala zaprasza Powiat Nyski do przystąpienia do międzynarodowego Stowarzyszenia Citta` del Bio. 

 

  Stowarzyszenie „Citta del Bio” ( „Miasta Ekologiczne”) to europejska sieć zrzeszająca ponad 200 samorządów lokalnych, które wykorzystują działania proekologiczne jako siłę napędową  do rozwoju społeczno-gospodarczego swoich regionów.
 Idea Stowarzyszenia Citta del Bio powstała we Włoszech w 2003r. i początkowo skupiała tylko samorządy i instytucje włoskie. Członkami są małe i duże regiony i miasta jak na przykład: Wenecja, Rzym, Neapol, Turyn, Palermo.

Obecnie Sieć Citta` del Bio rozwija się również w Europie:

- w Niemczech miasta Norymberga i Monachium zapoczątkowały rozwój niemieckiej części sieci do, której przystąpiło już kilka miast;
- we Francji Gmina Correns i Miasto Chambery zajmują się propagowaniem idei stowarzyszenia;
- W Rumunii jest reprezentowana przez Bukareszt,
- w Chorwacji do Stowarzyszenia przystąpiło miasto Labin
- w Austrii z „Citta del Bio”  rozpoczęły współpracę: gmina Seeham i Bio-Heu- Region  (organizacja łącząca 250 przedsiębiorstw rolniczych i 28 gmin z regionu Salzburga)
- Przygotowują się do wstąpienia do stowarzyszenia miasta z Grecji i Hiszpanii. 

 

Celem Stowarzyszenia jest:

- rozwój i promowanie upraw i produktów ekologicznych ,
- promowanie i ochrona bioróżnorodności,
- Informowanie mieszkańców i ukierunkowywanie na etyczną i świadomą  konsumpcję ,
- popieranie zrównoważonego rozwoju,
- wprowadzanie technologii i produktów dających się pogodzić, kompatybilnych z ekologią.


Członkowie Stowarzyszenia „Citta del Bio” uważają, że rolnictwo ekologiczne:

- stanowi obecnie nie tylko metodę uprawy, ale jest propozycją społecznych zachowań, wzorem do naśladowania przy ustalaniu kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego, który koncentruje się na ochronie istniejących zasobów. Citta del Bio  twierdzi, że nie należy koncentrować się tylko na zmianach pro-ekologicznych zachodzących w jednostkowych gospodarstwach rolnych, ale przeprowadzać ten proces kompleksowo w całym regionie, przy ścisłej współpracy  z innymi podmiotami gospodarczymi z różnych branż, zachęcając wszystkich do przyjęcia i powielania zachowań proekologicznych przyczyniających  się do ochrony ekosystemu.  Aby promować pro-ekologiczną kulturę ważne jest, aby zaangażowało się w te działania całe społeczeństwo na czele w władzami lokalnymi.


Sieć tworzona przez Miasta po pierwsze ma za zadanie:

  • - Stwarzanie możliwości do wymiany informacji pomiędzy różnymi urzędami poprzez opisywanie realizowanych projektów, tworzenie narządzi pomocniczych i usług do podejmowania nowych inicjatyw, wspomaganie tworzenia pozytywnego wizerunku dla wyborów „eko” .
  • - Każda instytucja, która przystąpi do stowarzyszenia może proponować swoje pomysły i projekty i w ten sposób wzrasta ilość i różnorodność podejmowanych inicjatyw  i każdy członek się rozwija. Jest w fazie realizacji platforma internetowa mająca połączyć wszystkich członków stowarzyszenia online dzięki czemu każdy będzie miał dostęp do wszystkich projektów realizowanych przez miasta należące do sieci. W sieci promowana jest jakość produktów ekologicznych poprzez organizowanie każdego roku  konkursu na  „Eko produkty ” ( np. najlepsze miody, sery, wędliny). 

 

Dzięki inicjatywie gminy Marsala Powiat Nyski, jako pierwszy w Polsce, został zaproszony do przystąpienia do tej europejskiej sieci w charakterze lidera.


Jednym z priorytetowych zadań  władz powiatu jest podjęcie wszelkich działań służących zabezpieczeniu bogactwa naturalnego tej ziemi oraz poszukanie wspólnego mianownika dla zminimalizowania degradacji środowiska i zaspokojenia potrzeb społecznych i gospodarczych regionu. Realizację polityki proekologicznej prowadzi się na wiele sposobów. Każdy powiat na podstawie analizy stanu środowiska wypracował własne, różnorodne rozwiązania, które za główny cel przyjmują zachowanie walorów środowiska naturalnego na terenie powiatu i poprawę jakości życia mieszkańców.

Władzom Powiat Nyskiego, w znacznej części terenu wiejskiego i rolniczego, zależy na rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Nie umknęło Państwa uwadze, że od lat rolnictwo ekologiczne wykazuje tendencje wzrostowe, a produkty ekologiczne  cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Rolnictwo ekologiczne poza wsparciem  dla odbudowania i przekwalifikowania całego sektora rolnego stanowi szansę na dowartościowanie terytoriów.  Nowy rynek upraw ekologicznych kształtujący się początkowo jako jeden z elementów rynku spożywczego obecnie staje się  równoległym nowym sektorem tworzącym nowe zasady produkcji, które wymagają niekonwencjonalnego podejścia.


 Produkty ekologiczne:

- bardzo wspomagają produkcję wyrobów typowych dla danego obszaru;
- dowartościowują  dania regionalne,
- chronią naturę i bronią integralności danego obszaru.

 

Bio przyciąga konsumentów, którzy dokonują w danym miejscu zakupów i/lub odwiedzają gospodarstwa produkujące te produkty /wyroby – rozwija się  turystyka gastronomiczna, agroturystyka. Turystyka ekologiczna wykorzystuje - jakość obszarów,  produktów, życia.

 


Dzięki projektom sieciowym rodzi się nowa propozycja podejmowania gości i propozycja poznawania „ Obszarów Eko” .
Działaniami podejmowanymi od lat przez powiat nyski w ramach działań proekologicznych jest między innymi  edukacja ekologiczna.

 


Skuteczna ochrona środowiska wymaga udziału wszystkich podmiotów wywierających wpływ na sposób i intensywność korzystania ze środowiska, w tym przede wszystkim udziału społeczeństwa.
Najważniejsze znaczenie dla proekologicznej postawy jak najszerszej części społeczeństwa ma edukacja ekologiczna oparta na rzetelnej informacji o stanie środowiska naturalnego i działaniach na rzecz jego ochrony oraz umiejętność komunikowania się z lokalną społecznością.


Działania podejmowane od lat przez powiat nyski w zakresie działań proekologicznych i prozdrowotnych  pokrywają się z ideą Citta` del Bio, są to przedsięwzięcia, które stanowią tradycyjne, sprawdzone formy edukacji ekologicznej: między innymi - konkursy organizowane w szkołach o tematyce związane z ochroną środowiska, zdrowym odżywianiem, sportowym stylem życia, promowanie sportu poprzez sponsorowanie nagród w zawodach sportowych w różnych dziedzinach, współorganizowanie i koordynowanie na terenie powiatu akcji „Sprzątanie Świata”.

 

Wśród działań innowacyjnych, którymi warto się podzielić z innymi samorządami w sieci są projekty lokalne np.:

- Powiat Nyski to miejsce, które posiada i piękny krajobraz i bogatą niezwykłą, owianą tajemniczością historię. Projekt trasa rowerowa „ Szlak czarownic”   to nie tylko fantastyczna idea promująca powiat, ale także zdrowy, sportowy i ekologiczny tryb życia. W 2014r. w V Jesiennym Rajdzie Rowerowym Szlakiem Czarownic zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Nysie uczestniczyło 140 osób.
- projekt polsko - czeski „Podziel się przepisem” – opracowywanie książki kucharskiej z regionalnymi przepisami kulinarnymi  polsko-czeskimi – promowanie kuchni regionalnej
- Powiat Nyski jako jedyny w kraju finansowo włącza się w projekt „Odnowa wsi” dzięki czemu mieszkańcy sołectw są bezpośrednio zaangażowani  w dbanie o najbliższe środowisko (odnowa parków, stawów, mała architektura) .
Uczestnictwo w sieci Citta del Bio wzbogaci wachlarz możliwości realizacji zadań samorządu .
Wiele przedsięwzięć nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale może być realizowane przy okazji innych zadań np. zadbanie o tworzenie sieci ścieżek rowerowych podczas budowy, przebudowy, remontów infrastruktury drogowej .
Z punktu widzenia ekologii istotnym punktem są trasy rowerowe, z których mogą korzystać zarówno turyści ja i mieszkańcy. Warto zauważyć, że powiecie nyskim wytyczonych jest 5 tras rowerowych, które łącznie liczą ponad 270 km. Trasy te, bogate pod względem przyrodniczo - krajoznawczym oraz kulturowym, stanowią dużą atrakcję turystyczną tego regionu.


Citta` del bio:
- postuluje, aby realizacja projektów i podejmowanie konkretnych działań zawsze było zorientowane na poprawę jakości życia obywateli na obszarach miejskich i wiejskich.
- zachęca do prowadzenia polityki administracyjnej i zarządzania z uważnym  wykorzystaniem zasobów i ponoszenia wydatków publicznych  z korzyścią dla  przyszłych pokoleń.


Jako Ambasador Stowarzyszenia Citta del Bio w Polsce i mieszkaniec powiatu nyskiego  zachęcam do skorzystania z szansy prestiżowego uczestnictwa w sieci jako lider polski, pierwszy polski członek sieci. Przystąpienie do Stowarzyszenia Citta del Bio w latach 2014 i 2015 jest nieodpłatne, daje nieograniczone możliwości nawiązania współpracy z miastami w całej Europie, uzyskania dofinansowania realizacji projektów ze środków unijnych i różnych innych źródeł.
Eksperci i doradcy współpracujący w sieci nieodpłatnie udzielają porad, współuczestniczą w pisaniu projektów, organizują tematyczne warsztaty, konferencje, wyjazdy studyjne.
Lider polski jest zaproszony do pomocy w zakresie organizacji międzynarodowego spotkania przedstawicieli władz lokalnych i Stowarzyszenia Citta` del Bio związanego ze “Zrównoważoną Żywieniową Polityką Miejską”,  które odbędzie się w Turynie w czasie trwania w Mediolanie Targów  Expo 2015.

 

Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Jacek Tarnowski dodał, że należy wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zgodę do przystąpienia do Stowarzyszenia Citta del Bio. W tym celu należy przesłać do Ministerstwa przetłumaczony statut stowarzyszenia. Po uzyskaniu zgody Rada Powiatu będzie mogła podjąć stosowna uchwałę w  sprawie przystąpienia Powiatu Nyskiego do Stowarzyszenia Citta del Bio.

Zarząd zaakceptował propozycję złożoną przez partnerską gminę sycylijską Marsala dotyczącą przystąpienia do Stowarzyszenia Citta del Bio. Jednocześnie zlecił przygotowanie stosownej uchwały Rady Powiatu w Nysie.


Katarzyna Czapczyńska
Wydział Organizacyjno-Prawny

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper