Obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka

W czwartek, 19 września, pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Uroczystości odbyły się z udziałem władz samorządowych, delegacji kombatanckich, służb mundurowych oraz młodzieży....

Celem obchodów jest m.in. przypomnienie losu zesłańców i bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę i zasłużyli na naszą pamięć. Obchody są symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Uroczystości patriotyczne odbyły się z udziałem starosty nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza, członka Zarządu Powiatu Joanny Burskiej, przedstawicieli Związku Sybiraków Koło Ziemii Nyskiej, władz samorządowych Gminy Nysa, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Nysie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Nysie, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd Oddziału w Nysie. W uroczystości wzięli udział również służby mundurowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy.

Na zakończenie obchodów delegacje oddały hołd poległym na Sybirze, poprzez złożenie wieńców pod pomnikiem. Odśpiewano również hymn Sybiraków - pieśń upamiętniającą męczeńską drogę wypędzonych Polaków.


Po uroczystościach pod pomnikiem tradycyjnie na akademię z okazji Dnia Sybiraka zaprosili podopieczni Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Dzieci przygotowały dla Sybiraków przedstawienie artystyczne. 

Pamitamy o Sybirakach

Druga Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

 Urząd Miejski w Nysie

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)


 Program obchodów

19 września, godz. 12.00 - POMNIK " PATRIOTOM POLSKIM " ? Plac Kopernika

  • Przemówienia okolicznościowe
  • Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
  • Zakończenie uroczystości

Obchody 80. Rocznicy agresji sowieckiej na Polsk i Dnia Sybiraka

17 września 1939r. Polska zmagająca się z okrutną napaścią hitlerowskich Niemiec, dostała kolejny potężny cios. Rosjanie wkroczyli do Polski łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Tym samym spełnił się najczarniejszy scenariusz, a nasz kraj nie miał już żadnych szans w walce na dwóch frontach z potężnymi armiami  okupantów. Napaść sowiecka na Polskę była częścią tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, który tuż przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Sowieci od momentu zajęcia wschodnich terenów II Rzeczpospolitej stosowali taktykę powszechnego zastraszenia, która miała im ułatwić realizację politycznych celów. Rozpoczęły się więc masowe aresztowania, które dotknęły w głównej mierze polską inteligencję; oficerów, nauczycieli, przedsiębiorców czy prawników. Najbardziej dotkliwą i powszechna formą represji były masowe wywózki na Syberię, gdzie zmuszano naszych rodaków do przebywania w nieludzkich warunkach i katorżniczej pracy. Wywożono całe rodziny, wiele osób nie przeżyło już samego transportu w głąb ZSRR. Według historyków, masowe deportacje objęły nawet 1,5 miliona Polaków.

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper