Bioelektrownia pod Goświnowicami? - dowiedz się więcej o co tu chodzi

Informacja gminy Nysa w nawiązaniu do spotkania burmistrz Nysy w dniu 24 października 2014 z mieszkańcami sołectwa Goświnowice dotyczącego lokalizacji w tym sołectwie Bioelektrowni....

  Uzyskanie pozwoleń na budowę bioelektrowni, a więc faktycznej zgody na realizację inwestycji jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Aby powstała taka inwestycja musi być spełnione wiele warunków ściśle określonych przepisami prawa.
 Pierwszą decyzją, którą musi uzyskać inwestor chcący budować bioelektrownie o mocy powyżej 500 kW (bioelektrownie o mocy poniżej 500 kW nie wymagają decyzji środowiskowych) jest Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która określa rozwiązania techniczne, które muszą zostać uwzględnione w projekcie budowlanym takiej inwestycji. Z punktu widzenia prawa Decyzja taka musi być zawsze wydana chyba, że lokalizacja takiej inwestycji niezgodna jest z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego o ile taki został uchwalony lub, jeżeli wpływa negatywnie na obszar Natura 2000. Decyzja środowiskowa stanowi załącznik do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli dla miejsca lokalizacji nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja ta określa sposób zagospodarowania terenu, który należy uwzględnić w projekcie budowlanym inwestycji poprzez określenie m.in. parametrów planowanego obiektu, wymagań w zakresie ochrony środowiska i ochrony interesu osób trzecich.
   Inwestor posiadający te dwie ostateczne decyzje może przystąpić do sporządzania projektu budowlanego, który oprócz wymogów określonych w powyższych decyzjach musi spełnić dodatkowo szereg dodatkowych wymagań określonych w odrębnych przepisach.

 Dopiero wówczas inwestor może złożyć wniosek do Starosty Nyskiego o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę dla planowanego przedsięwzięcia.
Dopiero po uzyskaniu tej decyzji inwestor ma prawo do podjęcia działań inwestycyjnych.

 

W nawiązaniu do spotkania Burmistrza Nysy w dniu 24 października 2014 z mieszkańcami sołectwa Goświnowice dotyczącego lokalizacji w tym sołectwie Bioelektrowni oraz nieścisłościami dotyczącymi tej sprawy, publikujemy informację na temat takich inwestycji i przepisów prawa w tym względzie.

 Bioelektrownia stanowi alternatywne źródło energii, która wykorzystuje biogaz wytwarzany w procesie biologicznym do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wykorzystanie biogazu jest szeroko rozpowszechnione m.in. w Niemczech, Austrii czy Danii.

 

Temat bioelektrowni wielokrotnie przedstawiany jest na dwa sposoby, zarówno jako szansa dla polskiej wsi i regionu, w którym powstanie, ale również jako źródło problemów dla otoczenia. Niewątpliwe korzyści wiążą się z możliwością wykorzystania i utylizacji odpadów, zwiększenia obszaru upraw roślin energetycznych i wykorzystania, jako cennego nawozu, odpadu pofermentacyjnego. Z drugiej strony protestują mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na lokalizację bioelektrowni w pobliżu ich miejsc zamieszkania, z powodu uciążliwości związanych z jej funkcjonowaniem. Inwestor, także staje przed wieloma problemami takimi jak obowiązujące ograniczenia prawne, brak stabilnej perspektywy wsparcia oraz ostre wymagania środowiskowe.

  

Bioelektrownie w Polsce są czymś nowym. Brak wiedzy o procesach i technologiach stosowanych w bioelektrownia wpływa na ich niewłaściwe postrzeganie. Głównym powodem niechęci ludności są potencjalne zapachy związane z działalnością bioelektrowni, zwiększenie ruchu kołowego (szybsze zużywanie dróg). Natomiast dobrze zaprojektowana i zbudowana bioelektrownia nie powinna sygnalizować swojej obecności okolicznej ludności poprzez zapachy. Na terenach wiejskich o wiele bardziej uciążliwe mogą być zapachy związane z gnojowicą, obornikiem czy dużymi gospodarstwami hodowlanymi. Brzydkie zapachy związane z działalnością bioelektrowni mogą być neutralizowane poprzez stosowanie gazoszczelnych membran do przykrywania osadów pofermentacyjnych, przechowywanie osadu powstałego w bioelektrowni w zamkniętych (szczelnych) komorach.

 

image

źródło zdj. chronmyklimat.pl

 

 

Istnienie bioelektrowni jest korzystne dla ich otoczenia. Dzięki ich rozwojowi:

- poprawia się bezpieczeństwo energetyczne,

- poprawia się stan środowiska naturalnego,

- w większym stopniu wykorzystywany jest potencjał krajowego rolnictwa,

- wzrastają przychody rolników i ich siła nabywcza,

- powstają znaczne ilości wysokiej jakości przyjaznych dla środowiska nawozów organicznych,

- ograniczone zostają emisje gazów cieplarnianych.

 

Więcej o informacji można uzyskać na stronach:

http://www.abcbiogazowni.pl

http://biogazownierolnicze.pl/mapa-biogazowni

http://www.chronmyklimat.pl/projekty/biogazownia-przemyslany-wybor/wiadomosci

http://www.biogazownie.fwie.pl/

http://www.mg.gov.pl/Bezpieczenstwo+gospodarcze/Energetyka/Odnawialne+zrodla+energii/Biogazownie+rolnicze

 

 

Justyna Hamulecka, Urząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper