W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia. Godziny dla seniorów obowiązują od czwartku 15 października do odwołania. Są dwie istotne zmiany w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy...
Codziennie w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach spożywczych, piekarniach, drogeriach, aptekach, sklepach medycznych i tych ze specjalną żywnością dietetyczną i leczniczą oraz na poczcie zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Przepisów nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów. Celem jest ograniczenie ryzyka zarażenia starszych osób, szczególnie narażonych na negatywne skutki epidemii. Zgodnie z rozporządzeniem, obiekty handlowe lub usługowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także obiekty świadczące usługi pocztowe od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00?12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Zaostrzone zostają także zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki. Zaleca się również maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia oraz by seniorzy bez potrzeby nie wychodzili z domów.
Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też Rząd RP apeluje o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.
Przypominamy również o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.