NEC w trosce o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców

Trwa sezon grzewczy. I choć zima nie daje nam się na razie specjalnie we znaki, warto sprawdzić swoje urządzenia grzewcze. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli gazowych piecyków. Nyska Energetyka Cieplna od kilku lat realizuje program wymiany gazowych......

Nyska Energetyka Cieplna od kilku lat realizuje program wymiany gazowych podgrzewaczy wody na system zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową z sieci miejskiej, skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców.

Groźny czad

Co roku słyszymy o przypadkach zatrucia tlenkiem węgla w całej Polsce. Niestety często tragicznych w skutkach. Ten cichy zabójca zbiera śmiertelne żniwo szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Na dodatek jest ?podstępny? - bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jedynymi z głównych ?winowajców? zatrucia czadem są wspomniane piecyki gazowe. Dlatego Nyska Energetyka Cieplna od lat realizuje ofertę wymiany gazowych podgrzewaczy na bezpieczne źródło zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową

- Jednym z podstawowych celów jaki przyświecał naszej spółce, ale także władzom spółdzielni mieszkaniowych w Nysie było zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dla wszystkich naszych odbiorców ciepła w budownictwie wielorodzinnym. ? mówi Krzysztof Leśniewski, dyrektor spółki NEC. ? Problem z czadem nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy staramy się utrzymać standard ciepła w mieszkaniach zapominając o prawidłowym korzystaniu ze sprawnej wentylacji.

Jak dodaje Krzysztof Leśniewski, wdrożenie programu to dla spółki również poprawa efektywności produkcji i wykorzystania ciepła szczególnie w okresie letnim, w którym kotły gazowe pracują z mniejszą sprawnością, a ich moc produkcyjna jest niewykorzystana.

Kolejne spółdzielnie przyłączają się

Program wymiany gazowych podgrzewaczy spółka zaczęła realizować w 2014r. wraz ze spółdzielnią mieszkaniową KEN. Jak wspomina Krzysztof Leśniewski początki nie były łatwe.

- Główną obawą mieszkańców było to, że przebudowa  systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę będzie wiązała się z dużym remontem  łazienki bądź kuchni. Rzeczywistość okazała się nie taka straszna. Wszelkiego rodzaju przebudowy, adaptacje w budynkach, zostały zredukowane do niezbędnego minimum.

Pomogło to, że spółka korzystała z doświadczeń innych przedsiębiorstw ciepłowniczych, które wypracowały skuteczne technologie modernizacji instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach. Co ważne, program rozwija się, a co roku dołączają do niego nowe spółdzielnie.

- Do końca 2018r. zmodernizujemy 14 obiektów a w planie na 2019 r. jest modernizacja kolejnych 13 budynków. ? wylicza Krzysztof Leśniewski. - Oceniamy, że nasza oferta stała się atrakcyjna. Co ważne  realizowany jest jej główny cel - bezpieczeństwo i komfort naszych odbiorców ciepła.

Dodajmy, że obok programu eliminacji niskiej emisji (redukcja zanieczyszczenia powietrza) to kolejny istotny kierunek działalności Nyskiej Energetyki Cieplnej.

 

Authors: Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper