Lekcja otwarta poświęcona 1050. rocznicy chrztu Polski

W dniu 14 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 1 w Nysie odbyła się lekcja otwarta. Okazją do jej przeprowadzenia była przypadająca w tym dniu 1050. rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę....

g1 logoUroczystość zaszczycili  swoją obecnością Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie - Paweł Nakonieczny, Przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Socjalnych - Janusz Chabiński oraz Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty - Adam Fujarczuk. Do udziału w lekcji otwartej zostali zaproszeni uczniowie wszystkich nyskich szkół gimnazjalnych wraz z opiekunami oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

 

 

image

 Uroczystość rozpoczęła się od hymnu narodowego wykonanego przez zespół wokalno-instrumentalny. Następnie zgromadzeni goście zostali zaproszeni w podróż w zamierzchłe czasy. Poprzez narrację historyczną, źródła pisane, ikonografię, film i muzykę przywołane zostały wydarzenia, postaci i miejsca, które złożyły się na proces włączania Polski w europejską rodzinę państw chrześcijańskich. 

Prezentacja multimedialna pozwoliła przenieść się w czasy legendarne, gdy nasi przodkowie Polanie, jako politeiści, czcili pradawne bóstwa i oddawali cześć siłom natury. Przywołane zostały postaci twórcy państwa polskiego ? Mieszka I, jego żony Dobrawy  i pierwszego biskupa misyjnego ? Jordana. Uczestnicy wydarzenia mogli poczuć się niemal jak książę Mieszko, który stanął przed najważniejszą decyzją swojego życia, rozważając argumenty za i przeciw chrystianizacji tworzącego się dopiero państwa. Podniesiona została również kwestia dyskusyjności zarówno daty, jak i miejsca przyjęcia chrztu. Poprzez relacje kronikarskie goście mogli dowiedzieć się, jak wydarzenie to było postrzegane w ówczesnej Europie. 

image

 Z uwagi na fakt, iż pierwszy etap procesu chrystianizacji zakończył się w roku 1000, lekcja objęła również tak ważne wydarzenia, jak wyprawa misyjna św. Wojciecha, wspierana przez Bolesława Chrobrego, jego męczeńska śmierć, czy wreszcie zjazd gnieźnieński, dzięki któremu Polska uzyskała własną organizację kościelną. W klimat tamtych czasów pozwoliła przenieść się widzom średniowieczna muzyka, czyli chorały gregoriańskie. 

Lekcja otwarta została przygotowana przez nauczycielki historii Renatę Głuszek i Annę Krupę. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół wokalno-instrumentalny pod kierownictwem Dariusza Orłowskiego. Dekoracja została przygotowana przez Krystynę Pańczyszyn, Małgorzatę Kurczyńską i Sylwię Pierzchałę, a zaproszenia zaprojektował i wykonał Józef Pańczyszyn. image

 

Informacja - Anna Krupa, Gimnazjum nr 1 w Nysie

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper