W Warszawie podsumowano trzy pełne lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które są rezultatem wdrożonego w roku 2012 Programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej....
W Warszawie podsumowano trzy pełne lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które są rezultatem wdrożonego w roku 2012 Programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej. Rozmawiano także o Akademiach Siatkarskich, które są bardzo ważnym elementem budowania szerokich podstaw Polskiej Siatkówki.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne oparte są o szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, które realizują program szkolenia, w oparciu o system opracowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej i finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Akademie Siatkarskie to rozwinięcie projektu w szkołach podstawowych, któremu wsparcia udzieliły samorządy.
W środowym spotkaniu na PGE Stadionie Narodowym wzięli udział samorządowcy i dyrektorzy szkół, prowadzących Siatkarskie Ośrodki Szkolne i Akademie Siatkarskie oraz zespół S.O.S. Nysę reprezentowali wiceburmistrz Marek Rymarz, naczelnik Wydziału Rozwoju Polityki Społecznej Elwira Ślimak oraz dyrektorzy szkół, w których działają Siatkarskie Ośrodki Szkolne tj. Małgorzata Krzemieniecka–Duraj, dyrektor Gimnazjum Nr 1 oraz Ryszard Łoboda - dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Nysie.
Ryszard Łoboda – dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Nysie.
Kompleksowego podsumowania ponad trzyletniej działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych dokonał Waldemar Wspaniały – Szef Projektu, który przypomniał o celach programu i jego strukturze. Wspaniały podkreśli, jak bardzo ważne są efekty społeczne Programu.
Z ankiety przeprowadzonej na terenie działania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych wynika, że 84% szkół uważa, że powstanie SOS pozytywnie wpłynęło na poprawę relacji szkoły z otoczeniem, zwiększyło zainteresowanie siatkówką wśród mieszkańców, wzrosło zrozumienie dla uprawiania sportu przez młodzież oraz nauczycieli, poprawiły się relacje nauczyciel – rodzic – klub, nauczyciel – klub, nauczyciel – nauczyciel. 66% szkół dostrzegło wsparcie samorządów. 62% szkół zauważyło zainteresowanie lekcjami WF-u wśród dzieci i młodzieży.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się Adam Korol – Minister Sportu i Turystyki, Jakub Rutnicki i Jan Tomaszewski – Posłowie na Sejm RP oraz Jacek Kasprzyk - prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. i Andrzej Lemek – wiceprezes, Sekretarz Generalny PZPS.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne stały się lokalnymi centrami rozwoju siatkówki i popularyzacji zdrowego, aktywnego trybu życia. Konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami i szkołami objętymi programem S.O.S.
od lewej: Paweł Papke – prezes PZPS, Tomasz Andrukiewicz – prezydent Ełku, Marek Rymarz – wiceburmistrz Nysy.
opr. R. Łoboda
Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Nysie