Inwestor chce wynająć halę produkcyjną na terenie byłej FSO w Nysie

Na temat zagospodarowania terenu byłej fabryki samochodów, budżetu obywatelskiego w Nysie, efektach edukacyjnych i wynikach sportowych naszych dzieci i młodzieży oraz o letnim wypoczynku rozmawiamy z burmistrz Jolantą Barską.

W siedzibie FSO w Warszawie rozmawiała Pani o możliwości prowadzenia działalności przemysłowej przez inwestora z Włoch na terenie byłej fabryki samochodów w Nysie? Co to za inwestor, jaką działalnością jest zainteresowany, czego dotyczą obecne negocjacje?

Na terenie byłej Fabryki Samochodów Osobowych w Nysie jest hala, której wynajmem zainteresowany jest inwestor z Włoch. Firma włoska Metal Art Italia zajmuje się od 25 lat produkcją metalowych akcesoriów do mebli. Zamierza otworzyć swoją filię w Nysie i zatrudnić 300 pracowników. W ubiegłym tygodniu rozmawiałam z członkiem zarządu FSO na temat możliwości wynajmu tejże hali. Jest wstępna akceptacja wynajmu ze strony FSO i w najbliższych dniach strony wynegocjują warunki umowy. Włoska firma zainteresowana jest budową nowego zakładu o powierzchni 10 tys. m kw. na terenach nyskiej podstrefy WSSE w rejonie Goświnowic i Radzikowic.

image

Rozmowy burmistrz Jolanty Barskiej w Warszawie z Gustawem Lipińskim z Zarządu FSO

image

image

- Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nysie przedstawiła Pani radnym regulamin budżetu obywatelskiego do zaopiniowania. Kiedy będzie w Nysie budżet obywatelski? Na czym będzie on polegał.

Projekt budżetu gminy na 2015 rok, który zgodnie z ustawą o finansach publicznych mam obowiązek opracować do 15 listopada br. przygotuję z uwzględnieniem propozycji zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać za pośrednictwem internetu lub osobiście w Urzędzie propozycje zadań, które uznają za najbardziej potrzebne. Propozycje będą przegłosowane przez mieszkańców i te zadania, na które zagłosuje największa liczba mieszkańców zostaną przyjęte do realizacji. Na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 roku zaproponuję przeznaczenie 750 tys. zł.

 

- Brała Pani udział w ogólnopolskiej konferencji ?Decydujmy Razem? w Warszawie. Z zaprezentowanych badań wynika, że 80 procent samorządów w Polsce nie włącza mieszkańców do podejmowania decyzje dotyczących spraw w miastach. Co sprawiło, że gmina Nysa została zaproszona do udziału w panelu dyskusyjnym?

Konferencja organizowana była przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem prezydenta RP i dotyczyła partycypacji publicznej. Poproszono mnie o przedstawienie nyskich doświadczeń i inicjatyw dotyczących m.in. Młodzieżowej Rady Miejskiej, Miejskiej Rady Seniorów, rozdysponowywania funduszu sołeckiego i organizacji Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej. Jesteśmy przykładem Gminy utrzymującej dobre relacje z mieszkańcami. Nasze starania dotyczące włączania mieszkańców w sprawy gminy zostały też pozytywnie ocenione przez organizatorów konkursu ?Zoom na seniorów? i już wkrótce w ramach tego konkursu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania plant miejskich.

image

Panel dyskusyjny ?Przyszłość, czyli system wsparcia partycypacji publicznej w Polsce?. Na zdjęciu: Jolanta Barska, burmistrz Nysy, Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Bogdan Dombrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Łukasz Domagała, sieć SPLOT

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper