Gminna spółka AKWA laureatem Polskiego Programu Czystszej Produkcji

Gminna spółka Wodociągi i Kanalizacja ?AKWA? w Nysie zaprojektowała i wdrożyła nowe działania prośrodowiskowe w ramach Polskiego Programu Czystszej Produkcji i została wpisana do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.

 

imagePolski Program Czystszej Produkcji w bieżącym roku obchodzi 25 rocznicę swojego powstania. W ciągu tych 25 lat, zakłady produkcyjne, usługowe oraz inne organizacje podejmując i realizując dobrowolne zobowiązania ekologiczne wg strategii Czystszej Produkcji przyczyniły się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie człowieka oraz do Zrównoważonego Rozwoju Polski. Patronat nad Polskim Rejestrem Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości sprawują Minister Gospodarki oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

 

Zarząd Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji doceniając wysiłek podejmowany na rzecz poprawy stanu środowiska przez pracowników samorządu oraz przez organizację z nyskiego regionu, które wdrożyły strategię Czystszej Produkcji  składa na ręce burmistrz Nysy uznanie za wkład włożony w ten wysiłek.

 

Polski Rejestr Czystszej Produkcji powstał w roku 2002. Jest to ogólnopolski, dostępny publicznie wykaz jednostek organizacyjnych wyróżniających się w zakresie realizacji zapobiegawczej strategii Czystszej Produkcji, w ramach systemu DZE CP. Aby znaleźć się w tym rejestrze, należy wykazać nie tylko prowadzenie działalności proekologicznej i związanych z nią efektów oraz planów, ale też działalność i plany związane z wywieraniem pozytywnego, szeroko pojętego wpływu społecznego. Pełna lista aktualnych laureatów na stronie internetowej www.prcpiop.pl.

 

 

Gminna spółka AKWA w 2013 roku obchodziła 20-lecie działalności. Do osiągania wysokich efektów ekologicznych konieczne jest inwestowanie w ochronę środowiska.
Najważniejsze zadania zrealizowane na przestrzeni minionych 20 lat to m.in.: Stacja Uzdatniania Wody w Siestrzechowicach, obiekt technologiczny powstały w połowie lat 90-tych, najbardziej oczekiwany przez mieszkańców gminy Nysa. Poprawiła ona zdecydowanie jakość podawanej do sieci wody. Umożliwiła wyłączanie z eksploatacji studni głębinowych z ponadnormatywną zawartością fluoru. Kolejnym ważnym obiektem była mechaniczno ? biologiczna Oczyszczalnia Ścieków, która zastąpiła przedwojenną, wielokrotnie przeciążoną oczyszczalnię mechaniczną. Ostatnią również dużą inwestycją była budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ramach Funduszu Spójności, na terenie głównie wiejskim gminy Nysa. Wszystkie te najważniejsze inwestycje byłyby niemożliwe do realizacji przez Spółkę bez wydatnej pomocy i dużego zaangażowania władz samorządowych kolejnych kadencji.
Do grupy dużych inwestycji zaliczyć należy również wodociągowanie terenów wiejskich. W połowie lat dziewięćdziesiątych, a więc w okresie, kiedy Spółka przejmowała wodociągi wiejskie, zwodociągowanych było zaledwie 12 z 26 sołectw.

Gmina Nysa jest w gronie nielicznych gmin, które wybudowały kanalizację. Obecnie Spółka eksploatuje ponad 300 km sieci wodociągowej i blisko 260 km sieci kanalizacji sanitarnej z tego ponad 170 km sieci kanalizacyjnej wybudowanej w ramach projektu Funduszu Spójności. - Problem gospodarki wodno ? ściekowej na najbliższe lata mamy w Nysie rozwiązany ? cała gmina jest zwodociągowana i uzbrojona w kanalizację sanitarną. Nie jest to standardem nawet na Opolszczyźnie, która w rankingu krajowym w tym zakresie jest bardzo wysoko. Tym większa satysfakcja nasza i władz miasta - podkreśla Zdzisław Konik, prezes gminnej spółki AKWA.

 

image 

image 

image

 

Justyna Hamulecka, Urząd Miejski w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper