Dzień Flagi i Święto Konstytucji w warunkach szczególnych

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, a 3 maja Święta Konstytucji. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, nie będzie oficjalnych, uroczystych obchodów. Ma to oczywiście związek z pandemią koronawirusa. Zachęcamy mieszkańców do wywieszenia flagi i pokazania po raz kolejny, że polskie serce jest biało-czerwone...

Flaga Polski 250x150 cm Polska Narodowa Flagi 7712075095 - Allegro.plW tym roku mija 16. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi. Mimo, że to jedno z najmłodszych świąt państwowych, już na stałe wpisało się nie tylko w kalendarz, ale przede wszystkim w świadomość Polaków. Tego dnia biało-czerwone dumnie załopotają na wielu polskich domach i instytucjach.  Zmienione w 2004 roku przepisy pozwoliły na wieszanie biało-czerwonej przy każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. 2 maja nasza flaga zostanie wciągnięta na maszt przed Urzędem Miejskim przez Jednostkę Strzelecką 3053 ?Strzelec? działającą przy PWSZ w Nysie. Odegrany zostanie również Mazurek Dąbrowskiego.

 

 

 


Przed nami długi majowy weekend. W tym roku będzie szczególny;  kameralny, spokojny i bezpieczny, bez dużych imprez. Oczywiście w Urzędzie zadbamy o to, żeby wciągnąć flagę na maszt 2 maja, a 3 maja w imieniu mieszkańców całej naszej gminy zapalimy znicz i złożymy kwiaty pod pomnikiem Patriotom Polskim. ? mówi Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. ? Musi być bezpiecznie i kameralnie, mamy takie czasy. Mam nadzieje, że w przyszłym roku będzie o wiele bardziej hucznie, a przede wszystkim normalnie. Tego nam wszystkim życzę.

https://youtu.be/owZ-eb2gPLk

3 maja będziemy mieli kolejny powód do dumy, wspominając naszą Konstytucję 3 maja ? pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i trzecią na świecie.  Uchwalona w 1791r. konstytucja była bardzo nowatorskim dokumentem jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła wolną elekcję i liberum veto. Jej twórcami byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Zazwyczaj huczne obchody tego święta, w tym roku zmienią się w kameralną uroczystość. Władze samorządowe gminy Nysa złożą w imieniu własnym i mieszkańców symbolicznie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Patriotom Polskim.

 

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper