W niedzielne popołudnie 16 czerwca w Szkole Zawodowej Richarda von Weizsackera w Ludinghausen odbył się międzynarodowy koncert , który zabrał słuchaczy w magiczną muzyczną podróż dookoła świata. Organizatorem koncertu był chór „Glocke”. Nysę reprezentował zespół „DESperaci”, który powstał w październiku 2023r.
Do Ludinghausen zespół z Nysy pojechał na zaproszenie chóru „Glocke”, z którym współpracował wcześniej wiele lat temu jako „Chór Camerata Nysa”. Koncert rozpoczął się hymnem na cześć Ludinghausen. Dwoje prowadzących Ulrike Schlottbohm i Gunter Sterz zapraszali słuchaczy w odwiedziny do poszczególnych krajów, przeplatając prezentacje piosenek zabawnymi tekstami anegdotami. I tak z Ludinghausen przenieśliśmy się Munsterland, następnie do Tyrolu, Czech i do Polski. I tutaj nastąpiło pierwsze połączenie obu zespołów, które wspólnie wykonały polską ludową pieśń miłosną „Doliny, doliny”, przy akompaniamencie dyrygentki chóru „Glocke” Marii Howing, a dyrygowała dyrygentka Ewa Wróblewska
Następnie zespół z Nysy wykonał utwory w opracowaniu czterogłosowym a’capella: „Siyahamba”, „Uwertura do opery „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego, „Wielka Woda” oraz „Yellow Submarine”. Występ został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Potem Ulrike Schlottbohm poprowadziła publiczność do Francji, Włoch i Hiszpanii, wykonując piękne piosenki z tych krajów. Kolejny solista – Helmut Kersting zabrał słuchaczy do Grecji i dalej do Egiptu i Ameryki . Po krótkiej przerwie oba zespoły połączyły się ponownie, by wspólnie pożeglować przy dźwiękach pięknej starej pieśni „I am sailing” i powrócić do Ludinghausen. Połączonymi zespołami dyrygowała Ewa Wróblewska, a na fortepianie akompaniował Andreas Lobisch.
Po zakończeniu koncertu goście z Polski podziękowali za zaproszenie, gorące przyjęcie, wspaniałą i serdeczną atmosferę, która towarzyszyła podczas całego pobytu. W ramach podziękowania „DESperaci” wręczyli burmistrzowi Ludinghausen – Ansgarowi Mertensowi, dyrygentce chóru „Glocke” – Marii Howing oraz Gunteroewi Sterz drobne upominki przekazane od gminy, wśród których były również drobiazgi wykonane przez członków zespołu.
Pobyt obfitował w wiele atrakcji i uczuciowych momentów. W sobotę gości z Polski powitał burmistrz miasta Ansgar Mertens wraz z Drikiem Lagersem – prezesem Towarzystwa Niemiecko- Polskiego i Christophem Davidsem, który oprowadzał po mieście. Polacy zaśpiewali też w Kościele w Ludinghausen i Munster, co było dla nich dużym przeżyciem ze względu na miejsce i wrażenia akustyczne, a co ciekawe były to nie planowane występy zainicjowane przez samych gospodarzy.
REDAKTOR: ANDRZEJ BABIŃSKI