Chemik Police z Pucharem Polski!

Siódmy w historii Puchar Polski dla siatkarek Chemika Police. Zespół Marcello Abbondanzy pokonał w finale bez straty seta KS Developres SkyRes Rzeszów....

Zespół Marcello Abbondanzy pokonał w finale bez straty seta KS Developres SkyRes Rzeszów. MVP meczu finałowego została Chiaka Ogbogu, a najlepszą zawodniczką turnieju młoda atakująca, Martyna Łukasik.  Drugi raz z rzędu turniej finałowy o Puchar Polski Kobiet odbył się w Nysie.

Siatkarski weekend na dobre rozpoczął się już w piątek, kiedy to nyska młodzież wzięła udział w treningu z gwiazdami siatkówki. Mentorami byli Paweł Zagumny, Dorota Świeniewicz i Magdalena Śliwa. Po treningu można było nie tylko zdobyć autograf naszych mistrzów, ale także zadać praktyczne pytania jak zaplanować swoją zawodową przygodę z tym sportem. W tym samym czasie w lobby Hali Nysa trwało rozkładanie wystawy ze zbiorów muzeum siatkówki Volley Bajka. Każdy kto odwiedził w weekend obiekt sportowy przy Sudeckiej mógł zobaczyć i dotknąć najcenniejsze trofea zdobyte przez nasze siatkarki i siatkarzy.

W sobotę siatkarską ucztę rozpoczął mecz Chemika Police z obrońcą tytułu, Grotem Budowlani Łódź. Tylko w pierwszej partii zespół z Łodzi był w stanie nawiązać równą walkę, ale i tak seta na przewagi 27:25 wygrał Chemik. W drugiej odsłownie faworytki tego starcia wygrały do 22, a w trzecim już całkiem wybiły łodziankom z głowy siatkówkę, zwyciężając do 14.

W drugim półfinale ŁKS Commercecon Łódź podejmował KS Developres SkyRes Rzeszów. Dużych emocji dostarczyła już pierwsza odsłona, wygrana przez ŁKS na przewagi do 27. W kolejnych setach to jednak rzeszowianki kontrolowały grę i popełniały mniej błędów własnych, co pozwoliło im na zameldowanie się w wielkim finale.

PLS postarał się w tym roku o jeszcze lepszą oprawę ścisłego finału, niż miało to miejsce przed rokiem. Zawodniczki wybiegły na spotkanie ze strefy przy ściance ledowej, a zmagania w Nysie mogli śledzić wszyscy fani siatkówki w Polsce. Mecz był transmitowany przez stację Polsat. Pierwszy set do stanu 14:14 to gra punkt za punkt i trudno było wskazać faworyta. Po znakomitej serii Katarzyny Zaroślińskiej-Król rzeszowianki wyszły na trzypunktowe prowadzenie i można było się spodziewać, że tak doświadczony zespół nie zmarnuje przewagi. A jednak. Policznaki zagrały dobrze na kontrach i szybko odrobiły straty. Wygraną Chemika do 23 przypieczętował atak znakomicie dysponowanej tego dnia Bianki Busy.

Druga partia miała podobny przebieg tylko w pierwszych piłkach. Zespół z Polic szybko wyszedł na kilkupunktowe prowadzenie (18:5, 12:7, 17:12), a Developres przypomniał sobie o dobrej grze dopiero przy stanie 22:16. Kilka punktowych akcji pozwoliło na dogonienie rywalek, ale w końcówce zabrakło trochę szczęścia i zimnej krwi na kontrach. Police prowadziły już 2:0.

Trzeci i jak się okazało ostatni set to kontynuacja dobrej gry Chemika. Zmiany w ekipie Developresu przyniosły skutek i gra wyrównała się. Na tablicy długo utrzymywał się remis i żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć prowadzenia większego niż 1 punkt. O sukcesie w tej partii znów zdecydowała końcówka, w której kluczowe dla losów seta były dwa punktowe bloki Igi Chojnackiej. Wygrana do 22 pozwoliła na to, aby to fani zespołu z Polic mogli w górę wystrzelić konfetti.

Medale i okazały puchar wręczyli m.in. członkowie zarządu PLS, w tym Prezes związku Paweł Zagumny oraz ze strony gospodarza wydarzenia Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz i Prezes Agencji Rozwoju Nysy Bogdan Wyczałkowski. Zwycięska drużyna otrzymała m.in. czek na 80. tys. złotych, a finał oglądał niemal komplet publiczności.

Chemik Police ? Developres SkyRes Rzeszów 3:0 (25:23, 25:21, 25:22)

Nagrody indywidualne Final Four Pucharu Polski:

MVP: Martyna Łukasik (Chemik). Najlepsza zagrywająca: Martyna Grajber (Chemik); przyjmująca: Bianka Busa (Chemik); libero: Aleksandra Krzos (Chemik); blokująca: Chiaka Ogbogu (Chemik), atakująca: Katarzyna Zaroślińska-Król (Developres); rozgrywająca: Agnieszka Rabka (Developres).