W ramach uroczystości odpustowej w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w dniu 29 czerwca br. z okazji 850-lecia Bożogrobców w Polsce odbył się specjalny koncert zespołu kameralistów nyskich i Dominika Kubicy z ZPSM z Katowic.
Do Nysy przyjechali przedstawiciele Zakonu Bożogrobców z różnych stron Polski. W ramach uroczystości odpustowej w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w dniu 29 czerwca br. z okazji 850-lecia Bożogrobców w Polsce odbył się specjalny koncert, wykład poświęcony historii nyskiego Zakonu Bożogrobców oraz festyn na dziedzińcu.
Podczas koncertu wystąpił zespół kameralistów nyskich (nauczyciele i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nysie): Elżbieta Gorączko-Krawiec ? klawesyn, Beata Toczek ? altówka, Renata Gajownik ? skrzypce, Nikola Gajownik ? skrzypce, Kamila Brajewska ? wiolonczela, Adrianna Mołocznik ? altówka, Janusz Gajownik ? skrzypce, Jakub Gajownik ? wiolonczela i Krzysztof Sala ? skrzypce.
Na wibrafonie zagrał Dominik Kubica z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Zespół Belis śpiewał piosenki podczas festynu na dziedzińcu parafialnym. Były domowe wypieki potrawy z grilla i wiele innych smakowitości.
Wykład poświęcony historii nyskiego Zakonu Bożogrobców wygłoszony został przez ks. profesora Kazimierza Dolę. Historia Bożogrobców sięga 1099 roku, kiedy to książę lotaryński Gotfryd de Bouillon, w czasie II wyprawy krzyżowej powołał ich do życia. Ich głównym celem była opieka nad najważniejszym sanktuarium w Jerozolimie ? Grobem Jezusa Chrystusa. W 1154 r. w wyprawie do Ziemi Świętej uczestniczył książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. W jego drużynie znajdował się m.in. sławny rycerz Jaksa z Kopanicy herbu Gryf. To właśnie on sprowadził Bożogrobców do Polski w 1163 r.
Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie
Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)