70-lecie Zespołu Szkół Technicznych w Nysie

„Budowlanka kolebką nyskiego szkolnictwa zawodowego” to hasło przewodnie głównej uroczystości, która odbyła się 2 czerwca 2015 roku, w Zespole Szkół Technicznych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Zespołu Szkół Technicznych w NysieDnia 2 czerwca 2015 roku, w najstarszej szkole zawodowej w powiecie nyskim: Zespole Szkół Technicznych, popularnie zwanym „Budowlanką”, miała miejsce niecodzienna uroczystość. W tym dniu dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie zorganizowali uroczystość z okazji 70-lecia szkoły.


Szkoła powstała w 1945 r. jako pierwsza szkoła zawodowa w powiecie nyskim. Nosiła wtedy nazwę: Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa. Jej historia jest ściśle związana z przeszłością naszego miasta.
 Wcześniej w jej murach, w okresie, gdy Nysa była pod panowaniem pruskim potem niemieckim, funkcjonowały tu inne szkoły. W 1899 r. otwarto tu Ewangelicką Szkołę Handlową.
W latach 1926-1945, w budynku szkoły funkcjonowały: Szkoła Handlowa i Liceum św. Jadwigi.

W marcu 1945 r. Nysa została spalona i zniszczona w 80 %  wskutek działań Armii Czerwonej. Z końcem wojny przeszła w ręce polskie wraz z narzuconym systemem komunistycznym. Rozpoczęło się usuwanie ruin i odbudowa miasta.

Zajęcia w nowo otwartej szkole zawodowej rozpoczęły się 3 listopada 1945 r.  w klasach o specjalnościach: elektrycznej, metalowej i handlowej.
Początki szkoły były trudne, brakowało nauczycieli, pomocy naukowych, podręczników, sprzętu, materiałów, stołów kreślarskich, jak wspomina pan Grzegorz Mykita, emerytowany nauczyciel przedmiotów zawodowych.
W kolejnych latach w zależności od potrzeb związanych z odbudową i rozbudową Nysy oraz rozwijającym się tu przemysłem, zmieniały się w szkole profile, kierunki kształcenia i zawody.
Szkoła kształciła miedzy innymi  wykwalifikowanych pracowników dla Zakładu Energetycznego,  Zakładu Urządzeń Przemysłowych, Zakładu Budowy Nadwozi Samochodowych, Nyskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego oraz Nyskiej Fabryki Domów.

W początkowym okresie swojej działalności szkoła kształciła uczniów w następujących kierunkach: planowanie przemysłowe, budowa aparatury chemicznej, obróbka metali skrawaniem, spawalnictwo, technik sieci napowietrznych, blacharz, ślusarz, tokarz, formierz, monter urządzeń elektrycznych, handlowiec, później doszły następujące specjalności: : murarz, tynkarz, malarz, betoniarz, instalator urządzeń sanitarnych. 
W naszej szkole miały swój początek inne nyskie szkoły zawodowe.
W 1950 r. powstało tu Technikum Mechaniczne, a w  1951 r. Zasadnicza Szkoła Metalowo - Energetyczna. W 1951 r. Technikum Mechaniczne zostało  przeniesione do budynku przy ul. Orkana, a  w 1959 r. przeniesiono tam także Zasadniczą Szkołę Metalową.
W 1961 r. utworzono Technikum Ekonomiczne, które  w 1965 r. z budynku naszej szkoły, zostało przeniesione do budynku przy ul. Sikorskiego 1.
W 1964 r.  powstało Technikum Budowlane dla młodzieży, a w 1965 r. Technikum Budowlane dla Pracujących.
18 czerwca 1973 r. w obecności 1400 uczniów, rodziców oraz 60 nauczycieli,  szkoła otrzymała sztandar i imię Bohaterów Warszawy.
W 1982 r. szkole  nadano nazwę: Zespół Szkół Technicznych. Nazwa ta funkcjonuje do dziś. 
Kolejne reformy oświaty wprowadzały zmiany w poszczególnych typach szkół funkcjonujących w ramach Zespołu Szkół Technicznych, który kontynuuje tradycje szkół zawodowych istniejących dawniej w budynku, który od lat jest jego siedzibą szkoły. 
W ciągu 70 lat istnienia, szkoła wykształciła tysiące absolwentów różnych specjalności i zawodów. Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych zajmują miedzy innymi  odpowiedzialne stanowiska w branży budowlanej, w organach administracji samorządowej i państwowej. Wielu z nich to prywatni przedsiębiorcy, znani architekci i projektanci, właściciele firm budowlanych, rzeczoznawcy, pracownicy naukowi, a także działacze społeczni i polityczni. Wielu pracuje w różnych sektorach gospodarki w Nysie, regionie, województwie, kraju i za granicą.

Aktualnie szkoła, proponuje absolwentom szkół gimnazjalnych, bogatą ofertę kierunków  kształcenia i zawodów w następujących typach szkół: technikum budowlane, technikum architektury krajobrazu, technikum geodezyjne, technikum usług fryzjerskich, zasadniczej szkole zawodowej oraz liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. 
Nasi uczniowie uczą się w szkole przedmiotów teoretycznych, natomiast w warsztatach szkolnych, na zajęciach praktycznych u różnych pracodawców, podczas praktyk zawodowych oraz na kursach, kształcą swoje umiejętności zawodowe. Uczniowie wyjeżdżają także, na staże i praktyki zagraniczne do Niemiec, Austrii i Czech, w ramach realizacji projektów unijnych. Dzięki uczestnictwu w tych projektach, szkoła otrzymuje niebagatelne kwoty dofinansowania. Podczas staży i praktyk zagranicznych, uczniowie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, rozwijają umiejętności osobiste i interpersonalne. 

Osiągamy jako szkoła znaczące sukcesy w edukacji i wychowaniu młodzieży.
Szkoła może poszczycić się wieloma finalistami Olimpiady Budowlanej na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Wysokimi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach uczniów klas technikum architektury krajobrazu. Czołowymi miejscami w wielu turniejach i konkursach zawodowych. 
Mamy także  znaczące osiągnięcia w sporcie na szczeblu powiatu, województwa i kraju.
Sukcesem jest także to, że wielu uczniów zaangażowanych jest w pracę Wolontariatu. Mamy także wielu honorowych dawców krwi.

Obchody 70-lecia skłaniają do wspomnień i refleksji jaką szkołą byliśmy, jaką jesteśmy i będziemy w przyszłości. 
Tak się szczęśliwie złożyło, że w 70 - lecie istnienia naszej szkoły, Ministerstwo Edukacji Narodowej, ogłosiło rok 2015 – rokiem szkolnictwa zawodowego . MEN określiło także na najbliższe lata,  długofalowy priorytetowy kierunek zmian w szkolnictwie: systemowa i długofalowa promocja kształcenia zawodowego.  Zespół Szkół Technicznych zawsze wpisywał i wpisuje się w ten priorytet.


„Jesteście szkołą ważną i potrzebną” -  tak stwierdził pan Janusz Sanocki -  Radny Powiatu, Przewodniczący Komisji Edukacji Publicznej, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji podczas uroczystości  z okazji jubileuszu szkoły.

Na uroczystość,  zaproszonych zostało wielu gości związanych ze szkołą dawniej i obecnie : przedstawiciele władz powiatu nyskiego, przedstawiciele władz oświatowych, instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu nyskiego, emerytowani nauczyciele, absolwenci, rodzice, pracownicy administracji i obsługi, grono pedagogiczne oraz uczniowie ZST.

 

 

Uroczystość prowadzili : pani Magdalena Broszkiewicz oraz pan Aleksander Hasiak. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i powitaniu przybyłych na uroczystość gości, głos zabrała pani Dyrektor Henryka Sępek, która otwierając obchody jubileuszu Zespołu Szkół Technicznych powiedziała: „ Dzieje szkoły są istotną częścią historii miasta, której integralne ogniwo stanowią ludzie, wychowani i wykształceni w niej. Szkoła wrosła w pejzaż miasta i stała się szkołą pokoleniową, w której często pobierało i pobiera naukę  kilka osób z tej samej rodziny. Niech ta uroczystość będzie swoistą podróżą w czasie, przywołującą wspomnienia utrwalone już tylko w kronikach i fotografiach” – mówiła pani Dyrektor.

 

 

Przez lata, wielu ludzi, swoją pracą, wniosło duży wkład w rozwój szkoły, kształtowało jej wizerunek . Podczas uroczystości niektórym z nich wręczono odznaczenie : Zasłużony dla ZST. Odznaczenie przyznano byłym dyrektorom i wicedyrektorom: panu Edwardowi Korytko, panu Stefanowi Kowalowi, panu Janowi Zawadzkiemu, pani Genowefie Kasprzyk, panu Antoniemu  Czarnemu , pani Henryce Sępek – obecnemu dyrektorowi  szkoły,  pani Zofii Goleniowskiej – obecnej wicedyrektor szkoły, przedstawicielom pracodawców: pani Ewie Popek, panu Andrzejowi Falkiewiczowi, pani  Halinie Orzechowskiej- długoletniej pracownicy administracji, panu Mieczysławowi Grygorowiczowi – byłemu przewodniczącemu Rady Rodziców.

Historię szkoły zaprezentowała pani mgr Magdalena Kruk- Cieślik . 
Pani mgr inż. Ewa Szablewska przedstawiła stan dzisiejszy i priorytety na przyszłość szkolnictwa zawodowego.

Mnóstwo wspomnień wywołała prezentacja multimedialna pt: „Budowlanka wczoraj i dziś – wydarzenia z przeszłości, uchwycone w fotograficznym kadrze”, którą przygotowała pani mgr inż. Halina Zielińska.
Odbyło się także spotkanie z poetką, panią Oleksą Zacharską, cenioną nauczycielką języka polskiego oraz wychowawcą wielu pokoleń młodzieży w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie ZST wystąpili w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli. 

Z okazji jubileuszu list z gratulacjami przesłała Dyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji w Kuratorium Oświaty w Opolu pani Maria Nowak, która zawarła w nim oprócz życzeń i gratulacji wysoką ocenę pracy szkoły w dziedzinie rozwoju szkolnictwa zawodowego. Życzenia i gratulacje złożyli szkole także: Radny Powiatu, Przewodniczący Komisji Edukacji Publicznej, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji pan Janusz Sanocki,  Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Nysie pan Mieczysław Nastaj, Członek Komisji Edukacji Publicznej, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji pani Alina Baran, Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych  w Nysie pani Małgorzata Leśniewska oraz wielu innych gości.

Szanowni goście  zwiedzali szkołę, wystawy dotyczące jej historii i osiągnięć.
Potem przy kawie, herbacie, przygotowanych potrawach i ciastach, odbywały  się spotkania w Kawiarence Wspomnień. Nie zabrakło też jubileuszowego tortu, który serwowała pani Dyrektor Henryka Sępek. W miłej atmosferze przy akompaniamencie muzyki, długo toczyły się rozmowy i trwały spotkania nauczycieli, absolwentów, kolegów, przyjaciół szkoły.



Marta Kufieta

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper