1 III Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Nysie główne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Patriotom Polskim. Tego dnia czeka nas również ?Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym?. Biegacze wyruszą z Bastionu św. Jadwigi. Start o godz. 13.15. Uczestnicy pobiegną tzw. ?Szlakiem Pamięci?. Do pokonania będą mieć 1963 metry...

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie

1 marca 2020r. (niedziela)

godz. 10.45  ? tablica mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego

  • symboliczne zapalenie zniczy,
  • przemarsz uczestników pod pomnik ?Patriotom Polskim?,

około godz.11.00 ? Pomnik  ?Patriotom Polskim? ? Plac Kopernika 

  1. Hymn państwowy,
  2. przemówienie okolicznościowe,
  3. występ chóru ?Hosanna?  pod kierownictwem  dr Mariusza Drożdżala,
  4. złożenie wieńców, kwiatów, zapalenie zniczy,

godz. 12.00 ?  Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

  • Msza Św. w intencji Ojczyzny

godz. 13.15 ? Bastion św. Jadwigi

  • TROPEM WILCZYM Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
  • występ Nyskiego Studia Piosenki,
  • Emisja filmu pn.?Wyklęty?.

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 III >>

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste msze, koncerty i projekcje filmów, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data ta nie jest przypadkowa. Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu ?Wolność i Niezawisłość? ? ostatniej ogólnopolskiej konspiracji niepodległościowej, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

W mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowani zostali Łukasza Ciepliński i jego towarzysze walki. Komunistyczna propaganda nazywała ich ?bandytami?, ?zdrajcami?, i ?zaplutymi karłami reakcji?. Urządzano pokazowe procesy, jak w przypadku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak szacują historycy, do połowy lat 50-tych przez konspirację niepodległościową przeszło nawet pół miliona ludzi. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, sprzeciwiających się władzy narzuconej z Moskwy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku obchodzimy po raz dziesiąty. Został uchwalony przez polski Parlament w 2011r.

© 2005-2024 Nasza Nysa. Designed By JoomShaper