Z powiatu

Polish Czech English German
wtorek, 15 czerwiec 2021 16:26

20-lecie partnerstwa powiatów

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Powiat Nyski oraz powiat Mainz-Bingen świętują dzisiaj 20-lecie nawiązania współpracy. Umowa partnerska pomiędzy powiatem Mainz-Bingen a powiatem nyskim została zawarta dniu 15 czerwca 2001 r. w nyskim muzeum. Pieczętując ten dokument, powiaty wyraziły wolę wspierania wspólnych działań, rozszerzania kontaktów, likwidacji uprzedzeń...

Partnerstwo z Powiatem Nyskim wzbogaca nas w wielu sferach: zawodowej, prywatnej, ale przede wszystkim emocjonalnej! Dlatego niezmiernie cieszę się, że możemy dzisiaj wspólnie z przedstawicielami frakcji oraz wieloletnimi ambasadorami partnerstwa wirtualnie świętować 20-lecie współpracy pomiędzy naszymi Powiatami - podkreśla starosta Powiatu Mainz – Bingen Dorothea Schäfer

Na przestrzeni 20 lat oba Powiaty nieustannie wspierały się w wymianie wzajemnych doświadczeń na gruncie społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Po dwudziestu latach współpracy możemy pochwalić się niekończącą się listą wspólnych działań, przeżyć i osiągnięć. W ramach partnerstwa, m.in.  zorganizowano mnóstwo spotkań młodzieży, studenci PWSZ w Nysie wzięli udział w międzynarodowym kursie językowym na Uniwersytecie Gutenberga w Mainz, zorganizowano mnóstwo spotkań gospodarczych z udziałem przedstawicieli izb gospodarczych i handlowych, przeprowadzono szereg spotkań tematycznych, np. dotyczących zwalczania marginalizacji dzieci i osób starszych, bezpieczeństwa czy energii odnawialnej.

Partnerstwo Powiatu Nyskiego z Powiatem Mainz – Bingen to nie tylko współpraca między naszymi samorządami, to także współpraca innych instytucji na terenie obu regionów - miasto Nysa i miasto Ingelheim, Gmina Głuchołazy i Nieder – Olm, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Nysie i Szkoła Specjalna w Nieder – Olm, Zespół Szkół Mechanicznych w Nysie i Szkoła Zawodowa w Ingelheim czy wreszcie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i Technische Hochschule w Bingen.

Dziś mówimy już nie tylko o partnerstwie między naszymi powiatami, ale o przyjaźni. Wielokrotnie w ciągu tych dwudziestu lat otrzymaliśmy od naszych niemieckich przyjaciół w trudnych dla nas momentach „pomocną dłoń” - podkreśla starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz

20-lecie partnerstwa powiatów

W ramach uroczystości zaprezentowany został dorobek 20-letniej współpracy pomiędzy Powiatami. Nie zabrakło miłych wspomnień, rozmów i planów o dalszej owocnej współpracy. Obie strony zgodnie podkreślały, że współczesne oblicze partnerstwa musi zasadzać się na fundamencie zrozumienia i przyjaźni. Wydarzenie uświetniła muzyka w wykonaniu Tomasza Trzcińskiego.

W wideokonferencji uczestniczyli były starosta Zbigniew Majka, który wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Janem Pachotą podpisali porozumienie, były  starosta Adam Fujarczuk, obecny starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz oraz Izabela Kicak kierownik Referatu Promocji, która koordynuje współpracę.

Uczestnicy z Powiatu Mainz – Bingen: starosta Dorothea Schäfer, członek Zarządu Steffen Wolf, członek Zarządu Ursula Hartmann-Graham, urzędnik Państwowy (odpowiedzialny za realizację przez Powiat zadań państwowych) dr Stefan Cludius, radny dr Joachim Gerhard, Heinz-Peter Kissel, Adam J. Schmitt, Helga Lerch, Torsten Struth, radna Doris Leiniger-Rill – VG Nieder-Olm, rektor TH Bingen, prof. dr Klaus Becker.

Warto przypomnieć, że ta umowa to jeden z pierwszych kontaktów zagranicznych nawiązanych przez powiaty z województwa opolskiego, usankcjonowany już w pierwszej kadencji samorządu terytorialnego w Polsce.