Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 15 październik 2021 10:33

W Nysie pielęgnujemy przyjaźń polsko-węgierską - pomnik gen. György Klapka

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

14 października na placu na rogu ulic Wyspiańskiego i Mostowej w Nysie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci gen. György Klapka – bohatera węgierskiego, ale jak się okazuje, także postaci, która bardzo pozytywnie zapisała się w polskiej historii...

Współgospodarzem imprezy był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W wydarzeniu wzięli udział węgierscy oficjele -Tibor Gerencsér,  Konsul Generalny Węgier w Krakowie, przedstawiciele węgierskiego Ministerstwa Obrony Narodowej z płk Vilmosem Kovácsem na czele, Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury, Ákos Engelmayer, były Ambasador Węgier w Polsce, Sándor Nedeczky, były Wicekonsul Węgier, a także delegacja gości z miasta Varpalota z burmistrz Campanari-Talabér Márta na czele.

– Cieszę się, że to właśnie Nysa uhonorowała węgierskiego bohatera gen. György Klapka, obok innych bohaterów Śląska, Polski i Europy.  – mówił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski.

Pomnik w Nysie jest efektem współpracy samorządu nyskiego i Rządu Węgier. Autorem płaskorzeźby jest artysta węgierski Lajos Győrfi – twórca wielu realizacji, w tym pomnika konnego króla Jana III Sobieskiego w miejscowości Štúrovo/Párkány na Słowacji.  

– Generał Klapka obok generała Józefa Bema i innych patriotów polskich i węgierskich, jest przykładem niezłomnej służby ojczyźnie i dotrzymywania wierności uniwersalnym zasadom moralnym i patriotycznym – podkreślał Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.

Sylwetkę węgierskiego generała przedstawił właśnie Edward Hałajko. O część artystyczną zadbali Tomasz Wojdyła, Małgorzata Bobak-Końcowa, Nyskie Studio Piosenki pod przewodnictwem Dariusza Orłowskiego, a także goście z Węgier – zespół CANTORES ECCLESIAE. Jak zawsze nie zawiodła młodzież z nyskich szkół. Odsłonięcia pomnika dokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie.

W czasie uroczystości wielokrotnie przypominano fakty historyczne i momenty w których to my wspomagaliśmy naszych bratanków, a także te, kiedy to Węgrzy nieśli pomoc Polakom. Na przestrzeni dziejów nasze losy splatały się wielokrotnie. Nie brakuje takich przykładów także w najnowszej historii. Burmistrz Kordian Kolbiarz i Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski przypominali o tym w trakcie swoich wystąpień. Kiedy wybuchła I wojna światowa Węgrzy walczyli w legionach polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego o niepodległość Rzeczypospolitej.  Natomiast w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., to właśnie Węgrzy udzielili nam bardzo znaczącej pomocy wojskowej. Wspominano także wydarzenia z 1956r. Wybuchło wówczas Powstanie węgierskie, krwawo stłumione przez wojska sowieckie i węgierskichkomunistów. Polacy pomagali bratankom na szeroką skalę. Polska pomoc wyceniona została na około 2 miliony dolarów i była największa ze wszystkich państw, większa niż pomoc amerykańska. Węgrzy z kolei wysyłali nam pomoc w czasie pamiętnej powodzi z 1997r.

– Przyjaźń Polski i Węgier – to pięknie brzmi, ale jeszcze lepiej, jak idą za tym czyny. Dzisiaj w Nysie mieliśmy tego dowód – powiedział Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD   W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD W Nysie pielgnujemy polsko-wgiersk przyjazD

 Generał Klapka był jednym z dowódców Powstania Węgierskiego (1848-1849). W powstaniu po stronie Węgier, brali udział także bohaterowie z Polski, między innymi: Józef Bem, Henryk Dembiński i Józef Wysocki jako dowódca Legionu Polskiego. Wspólnie walczyliśmy z zaborcami Polski (Austria i Rosja), o niepodległość Węgier. Powstanie zostało stłumione. W trakcie naszego Powstania Styczniowego, gen. Klapka jako reprezentant Węgierskiego Komitetu Narodowego, w Paryżu, podpisał z Polskim Rządem Narodowym reprezentowanym przez Józefa Ordęgę, tajny traktat o współpracy polsko – węgierskiej w walce o niepodległość. W trakcie wojny prusko – austriackiej z 1866 roku, stanął na czele sformowanego w Nysie Legionu Węgierskiego. Pomnik, który powstał w Nysie ma szerszą wymowę i jest hołdem przyjaźni polsko-węgierskiej. 


 Plac na rogu ulic Wyspiańskiego i Mostowej w Nysie zyskał nową nazwę. Obecnie jest to skwer im. gen. György Klapka i Legionu Węgierskiego. W centralnym miejscu skweru powstał pomnik z rzeźbą, której fundatorem jest Rząd Węgier. 14 października odbędzie się oficjalna uroczystość odsłonięcia pomnika, w której wezmą udział także węgierscy oficjele. Gen. György Klapka to bohater naszych bratanków, ale jak się okazuje, także postać która bardzo pozytywnie zapisała się w polskiej historii.

– Skąd pomysł na uhonorowanie węgierskiego generała w Nysie? Generał Klapka był jednym z dowódców Powstania Węgierskiego (1848-1849). W powstaniu po stronie Węgier, brali udział także bohaterowie z Polski, między innymi: Józef Bem, Henryk Dembiński i Józef Wysocki jako dowódca Legionu Polskiego. Wspólnie walczyliśmy z zaborcami Polski (Austria i Rosja), o niepodległość Węgier. Powstanie zostało stłumione. W trakcie naszego Powstania Styczniowego, gen. Klapka jako reprezentant Węgierskiego Komitetu Narodowego, w Paryżu, podpisał z Polskim Rządem Narodowym reprezentowanym przez Józefa Ordęgę, tajny traktat o współpracy polsko – węgierskiej w walce o niepodległość. W trakcie wojny prusko – austriackiej z 1866 roku, stanął na czele sformowanego w Nysie Legionu Węgierskiego. Pomnik, który powstał w Nysie (oficjalne i uroczyste odsłonięcie już 14 października o 11.00) ma szerszą wymowę i jest hołdem przyjaźni polsko – węgierskiej. Pamiętamy o ogromnej pomocy ze strony Węgier w trakcie wojny polsko – bolszewickiej z 1920 r., o wspólnej granicy z 1939 roku i udzieleniu schronienia wielu Polakom po przegranej wojnie z Niemcami. My z kolei bardzo mocno wsparliśmy Powstanie Węgierskie w 1956 roku (między innymi oddając krew i przesyłając lekarstwa). W naszej Nysie do dziś możemy znaleźć wiele pamiątek związanych z Węgrami – wyjaśnia Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech