Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 01 marzec 2021 11:07

Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nysie

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji, pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego oraz pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej na ul. Kolejowej, władze samorządowe symbolicznie złożyły wiązankę kwiatów oraz zapaliły znicze...

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” czcimy bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

O godz. 09.00 władze samorządowe symbolicznie złożyły wiązankę i znicze pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego oraz pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku obchodzimy po raz jedenasty. Został uchwalony przez polski Parlament w 2011 roku. Uroczystości odbyły się w wielu miastach w kraju, główne w Warszawie, a także w Prószkowie z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Tworzyli oni trzon zgrupowania „Mazowsze”, antykomunistycznej organizacji „Wolna Młodzież”, działającej w latach 1949–1953 na terenie Włoszczowy, Częstochowy, Pruszkowa i Warszawy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez polski Parlament w 2011 r.

Uczczono Narodowy DzieD Pamici {oBnierzy Wykltych w Nysie

 Narodowy DzieD Pamici {oBnierzy Wykltych