Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 23 listopad 2020 11:44

Nie bądź żyła, oddaj krew lub osocze

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Koronawirus nie sprawił, że przestało dochodzić do wypadków, czy, że nagle zniknęły choroby. Tymczasem grono krwiodawców maleje, bo wielu przebywa w izolacji lub na kwarantannie, a mobilne krwiobusy przez epidemię przestały wyjeżdżać w teren. W tej sytuacji każda jednostka krwi jest na wagę złota. Dlatego Starostwo Powiatowe w Nysie pomaga i apeluje: krew to lek, którego nie da się wyprodukować...

Dziś w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew oddali członkowie Zarządu Powiatu Nyskiego: Joanna Burska oraz Damian Nowakowski, wicestarosta nyski. Pretekstem do włączenia się w akcję są trwające właśnie Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Zarząd przypomina jednka, że do stacji można zgłaszać się cały rok.

Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować, a może uratować zdrowie lub życie. To drogocenny dar, który możemy ofiarować innym.

- Dlatego chciałbym zaapelować do mieszkańców, aby włączyli się w akcję oddawania krwi nie tylko od święta, ale przez cały rok - mówi Andrzej Kruczkieiwcz, starosta nyski.

 Czas pandemii dla regionalnych stacji jest  trudny. To z uwagi na fakt, że przez epidemię krwiobusy przestały wyjeżdżać w teren. Nie ma ich w szkołach, na uczelniach, centrach miast. Z drugiej strony koronawirus nie spowodował, że przestało dochodzić do wypadków czy, że zniknęły nowotwory lub inne choroby leczone krwią. Ona dalej jest bardzo potrzebna.

- Dlatego szczególnie dziękujemy wszystkim krwiodawcom w imieniu swoim, ale przede wszystkim pacjentów znajdujących się w szpitalach - dodaje Monika Feret z RCKiK w Opolu.

W Nysie krew oddać można w terenowym oddziale RCKiK (Przychodnia Vita, ul. Piłsudskiego 47), tel./fax (77) 4332443

Pobieranie odbywa się od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 13.00 (rejestracja do 12.30).

Nie trzeba się umawiać wcześniej, wystarczy przyjść (koniecznie po śniadaniu) i już na miejscu wypełnić dokumenty oraz spotkać się z lekarzem, który kwalifikuje do oddania krwi.

Ciekawostka: Oddanie krwi wiąże się wydatkiem energetycznym równym dziewięciu tabliczkom czekolady. Tyle też otrzymuje krwiodawca pod oddaniu krwi.

Krew to lek, którego nie da si wyprodukowa. Oddajc-pomagasz. Pomagamy i my.


W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Starostwo Powiatowe w Nysie zachęca do oddawania krwi i osocza, przypominając jednocześnie, że krew potrzebna jest cały rok...

Dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ważna jest każda jednostka życiodajnego płynu, z uwagi na czas pandemii szczególnie cenna jest krew ozdrowieńców.

To dlatego, że zawiera przeciwciała, które po przetoczeniu choremu eliminują wirusa z organizmu. To terapia, która wspomaga leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem z ciężkim przebiegiem choroby.

Znając wielkoduszność naszych mieszkańców apelujemy do tych, którzy mogą i chcą, aby oddawali osocze oraz krew, która także jest teraz bardzo potrzebna.

Kto może zostać dawcą osocza jako ozdrowieniec?

  •  - osoby po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19,
  • - u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • - osoby bez ciężkiej, przewlekłej choroby,
  • - osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie było wykonywanej operacji, zabiegu endoskopowego, 
  • - osoby, które spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.

Opolska stacja krwiodawstwa zaleca wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel.:774413803).

Nie bdz |yBa, oddaj krew