Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 04 sierpień 2014 00:00

Modernizacja Zbiornika Nysa trwa

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W Nysie trwa realizacja jednej z największych inwestycji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - modernizacji Zbiornika Nysa. W czwartek 31 lipca w Nysie Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej osobiście przyjrzał się postępom prac....

W czwartek 31 lipca w Nysie Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski, który w towarzystwie m. in. Wicewojewody Opolskiego Antoniego Jastrzembskiego, Posła na Sejm Rajmunda Millera, Członka Zarządu Województwa Opolskiego Antoniego Konopki oraz Burmistrz Nysy Jolanty Barskiej, osobiście przyjrzał się postępom prac przy modernizacji Zbiornika Nysa na poszczególnych elementach projektu wartego ponad 411 mln zł. Głównym celem zadania jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego Nysy i okolic poprzez eliminację zagrożenia wystąpienia awarii Zbiornika Nysa, udrożnienie koryta rzeki Nysy Kłodzkiej, zmodernizowanie budowli zrzutowej nyskiej zapory oraz usprawnienie zarządzania obiektami hydrotechnicznymi w korycie poniżej zapory. Ta realizacja poprawi poziom ochrony przeciwpowodziowej doliny Nysy Kłodzkiej, w tym miasta i gminy Nysa. 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

image 

Tym razem wizyta Prezesa KZGW miała na celu przede wszystkim ocenę realizacji działań naprawczych. Prezes Sumisławski spotkał się z przedstawicielami wykonawców tej inwestycji, omawiając postępy w realizacji ustalonych wiosną nowych harmonogramów robót oraz bieżące problemy pojawiające się na placach budowy. Wizyta objęła również spotkanie z władzami samorządowymi, w którym wzięli udział również przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, na czele z Dyrektor Alicją Majewską. 

- To bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce, którą żywotnie interesuje się nie tylko polski rząd, ale także Komisja Europejska. To trudne i niezwykle złożone zadanie, które w zasadzie od początku prowadzimy w bardzo ciężkich warunkach. Zdawaliśmy sobie sprawę z możliwych komplikacji czy problemów, bo w tak potężnych procesach inwestycyjnych nie sposób ich uniknąć. Najważniejsze jednak, żeby sobie z nimi radzić i właśnie do tego potrzebne są tego typu spotkania. Dziś uzyskałem od wykonawców zapewnienie, że realizowany plan naprawczy daje realne szanse na ukończenie tej inwestycji do grudnia 2015 roku. Czeka nas oczywiście mnóstwo pracy, ale terminowe zakończenie tego przedsięwzięcia jest dla nas priorytetem. podsumował swoją wizytę w Nysie Prezes Witold Sumisławski. 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu