Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 28 lipiec 2014 00:00

XVI Jarmark Jakubowy '2014 - św. Jakub przybył do Nysy pieszo

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

W dniu 27 lipca br. odbył się XVI Jarmark Jakubowy organizowany przez Bazyliką w Nysie. W programie były liczne atrakcje dla mieszkańców oraz turystów....

Święty Jakub przybył do Nysy - tym razem pieszo - w asyście mażoretek i orkiestry dętej. Przed Bazyliką Mniejszą w Nysie było bardzo uroczyste powitanie, przy relikwiach św. Jakuba, które trzymał ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii św. Jakuba i św. Agnieszki. Rycerstwo, białogłowy, rzemieślnicy, mieszczanie i kapłani witali świętego, dziękując mu za wiele łask.

Jarmark Jakubowy, według przekazów jest podziękowaniem mieszkańców Nysy dla św. Jakuba, który uchronił w XVII w. Nysę przed pożarem. Szwedzi, którzy najechali wtedy na miasto, gdy z niego uciekali, postanowili spalić to „gniazdo papistów”. Wtedy mieszkańcy udali się do kościoła i prosili św. Jakuba o ratunek. Według legendy przyszła gwałtowna burza, która ugasiła ogień i miasto zostało uratowane.

Podczas Jarmarku Jakubowego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, była możliwość zwiedzania bazyliki i skarbca oraz były występy artystyczne. Przed Bazyliką św. Jakuba i św. Agnieszki nie zabrakło stoisk z biżuterią, artykułami ogrodniczymi, produktami regionalnymi, jak choćby piernikami z Kopernik. Było też stoisko Maltańczyków z Nysy i Plauen z Niemiec. Turyści mogli zaopatrywać się w informatory i pamiątki z Nysy. Prawdziwym rarytasem było „proboszczowskie prosię”. W Jakubowej Kawiarni nie zabrakło natomiast kawy, dobrego ciasta i smakowitych pierogów. Jarmark Jakubowy organizowany jest przez Parafię św. Jakuba i św. Agnieszki oraz Fundację Ratowania Zabytków Katedry Nyskiej.

image

image

image

image

image

image

image

imageimage

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto archiwum.nysa.eu)