Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
piątek, 17 maj 2019 14:16

Mazowsze - Mszę Koronacyjną Mozarta w Bazylice 26 V

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Już 25 maja w Hali Nysa wystąpi legendarny zespół Mazowsze. Artyści pojawią się też dzień później w naszej Bazylice podczas Mszy Koronacyjnej....

Zespół Mazowsze w niedzielę, 26 maja o godzinie 12.00, w naszej Bazylice wykona Mszę Koronacyjną Mozarta.

Organizator: Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik

26.05.2019r. o godz. 12.00 w Bazylice św. Jakuba w Nysie, Msza Koronacyjna Mozarta w wykonaniu Mazowsza w intencji Mieszkańców Nysy a w szczególności Matek.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i w budynku

O Mszy „Koronacyjnej” Mozarta: „Nie przypominam sobie żadnego, innego nagrania z muzyką kościelną Mozarta, które pokazywałaby ją w tak radosny sposób, będący połączeniem wiary, radości i kontemplacji w jednym. Szerokie frazowanie i żywe tempa, zaproponowane przez Christophera Hogwooda doskonale służą Mszy „Koronacyjnej”, najwspanialszej ze wszystkich ukończonych mszy Mozarta”.

Msza C-dur "Krönungs-Messe" ("koronacyjna") – missa brevis (msza krótka) na czterogłosowy chór mieszany, orkiestrę i organy (nr 14) KV 317. Została skomponowana 23 marca 1779 w Salzburgu przez Mozarta.

Msza Koronacyjna skomponowana została na użytek katedry w Salzburgu, przypuszczalnie z okazji świąt Wielkiej Nocy, a nie - jak wcześniej sądzono − z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w Maria-Plain niedaleko Salzburga. Wykonano ją także (lub mszę C-dur KV 337) w trakcie uroczystości koronacyjnych cesarza Leopolda II na króla Czech 6 września 1791 roku w Pradze.

Nieskomplikowana, przejrzysta budowa, homofoniczne prowadzenie głosów chóralnych przy takich walorach jak świeżość motywów melodycznych i bardzo dobre brzmienie zadecydowały, że obok Requiem i motetu Exsultate, jubilate należy do najczęściej wykonywanych utworów kościelnych Mozarta. Z myślą o mszy Koronacyjnej Mozart skomponował sonatę kościelną C-dur KV 329.

KYRIE (Andante maestoso – Piu andante – Maestoso come prima)
GLORIA (Allegro con spirito)
CREDO (Allegro molto – Adagio – tempo primo)
SANCTUS (Andante maestoso)
BENEDICTUS (Allegretto)
AGNUS DEI (Andante sostenuto – Andante con moto − Allegro con spirito)

Obraz może zawierać: 6 osób

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech