Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
wtorek, 22 sierpień 2017 10:22

Piernikowe "szaleństwo" w Kopernikach

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Koperniki stawiają na pierniki! – tak można podsumować festyn rodzinny pod znakiem piernika, na który sołectwo zaprosiło w ubiegłą sobotę....

Tuż po godzinie 18.00 gości festynu w imieniu swoim oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Koperniki powitała sołtys wsi, Lilla Cwajna. Sołtys zaprosiła wszystkich do zabawy i brania udziału w licznych konkursach. Jak zawsze najwięcej frajdy miały dzieci, dla których gospodynie przygotowały przepyszne pierniki.
W ruch poszły lukrowane ozdoby i po kilku minutach najmłodsi z małą pomocą rodziców mogli pokazać prawdziwe arcydzieła. Arcydzieła, które w dodatku na końcu można było skosztować. Tego dnia nikt nikomu kalorii nie liczył, czego dowodem była jedna z konkurencji – jedzenie piernika na czas.
Jury złożone m.in. z zaproszonych sołtysów sąsiednich miejscowości, a także prezes Nyskiej Księstwa Jezior i Gór Elżbiety Harhury miało można powiedzieć twardy piernik do zgryzienia przy wyborze najsmaczniejszego wypieku na bazie piernika. Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody z rąk Zastępcy Burmistrza Nysy, Marka Rymarza.

Przy okazji doskonałej zabawy promowano produkt lokalny, który w Kopernikach ma szansę zagościć na długie dziesięciolecia. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza młodzież do wzięcia udziału w organizowanych przez gospodynie warsztatach pieczenia piernika.

 „Pierniki prosto z Kopernik” to zarejestrowany w Nyskim Księstwie Jezior i Gór produkt lokalny wypiekany w specjalnym piecu  metodą tradycyjną z wykorzystaniem naturalnych składników.

image

Andrzej Babiński

Wydział Rozwoju Polityki Społecznej