W związku z realizacją zadania uruchomiono Punkt Interwencji Kryzysowej, telefon zaufania oraz utworzono grupę samopomocową. W Punkcie Interwencji Kryzysowej prowadzone jest poradnictwo specjalistyczne tj. psycholog, radca prawny, terapeuty ds. uzależnień. W związku z uruchomienie telefonu zaufania osoby mogły uzyskać wsparcie socjalne, informacje na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz pozyskać informacje na temat instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Natomiast poprzez utworzenie grupy samopomocowej osoby nauczyły się podejmować nowe decyzje oraz niwelować negatywne emocje.
W ramach grupy samopomocowej przeprowadzono także kampanię lokalną na rzecz wsparcia grupy samopomocowej. Miało to na celu uświadamianie osobą/rodzinom dotkniętym przemocą w rodzinie jaki negatywny wpływ na ich życie rodzinne i społeczne ma zjawisko przemoc w rodzinie. Ponadto w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie funkcjonuje Sekcja ds. przemocy w rodzinie. Działalność Sekcji ds. przemocy ukierunkowana jest na wsparcie na rzecz osób dotkniętych lub zagrożonych przemocą m.in. realizuje procedury ?Niebieskiej Karty?.
Ww. działania stanowią wsparcie dla osób/rodzin dotkniętych lub zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie. Poprzez ich realizację poszerzono bazę usług na rzecz osób/rodzin dotkniętych lub zagrożonych przemocą w rodzinie. Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie podejmuje działania przyczyniające się do poprawy sytuacji rodzin zagrożonych lub dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie na terenie gminy Nysa.