Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Aktualności z Nysy
środa, 02 listopad 2022 09:19

Osiągnij sukces na rynku pracy i przystąp do kompleksowej rehabilitacji

Oddział Opolski PFRON zaprasza do skorzystania z projektu Rehabilitacji Kompleksowej.

Do kogo jest skierowany projekt Rehabilitacji Kompleksowej?

Kompleksowa rehabilitacja to program przekwalifikowania zawodowego kierowany do:

  • Osób, które chcą być aktywne zawodowo, ale na skutek niepełnosprawności mają problem z podjęciem zatrudnienia.
  • Osób z niepełnosprawnością, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia straciły zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.
  • Osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowały na rynku pracy i nie mają kwalifikacji zawodowych.

Przykłady osób, które spełniają kryteria kwalifikacji do projektu:

  • Osoby po wypadkach z niepełnosprawnością ruchową wykonujące zawody wymagające tej sprawności m.in. ? pracownicy budowlani, kierowcy, kelnerzy/barmani, sprzedawcy.
  • Osoby chorujące przewlekle u których choroba uniemożliwia dotychczasową pracę m.in. ? cukrzycy, chorzy onkologiczne po amputacjach, chorzy z chorobami neurologicznymi ograniczającymi sprawność.
  • Osoby niepełnosprawne od dzieciństwa/od urodzenia, które nie mają kwalifikacji zawodowych albo dotychczasowe kwalifikacje nie umożliwiają im pracy w wyuczonym zawodzie.

 Jakie warunki musi spełniać kandydat na uczestnika projektu?

? Zakończone leczenie/rehabilitacja szpitalna, ustabilizowany stan zdrowia. Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, możliwy jest dostęp dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.? Brak możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu ze względu na stan zdrowia.? Osoba musi zadeklarować chęć podjęcia zatrudnienia.? Zdolność do podjęcia zatrudnienia w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej.

Osignij sukces na rynku pracy i przystp do kompleksowej rehabilitacji

Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?

 Projekt realizowany jest w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej równolegle w trzech modułach:? zawodowym: mającym na celu ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskania nowego zawodu i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia.? psychospołecznym:  mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy,  i przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym.? medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Udział w projekcie wiąże się z 4-6 miesięcznym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Rehabilitacja Kompleksowa rozpoczyna się od dokładnej oceny przez specjalistów ? lekarzy, rehabilitantów, psychologów i doradców zawodowych ? stanu zdrowia Uczestnika, kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostaje Indywidualny Program Rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości Uczestnika. Obecnie w Polsce funkcjonują 3 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie).

Uczestnik będzie miał prawo do wsparcia doradcy zawodowego, pośrednika pracy i psychologa także po zakończeniu korzystania z usług Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) przez okres minimum 3 miesięcy po podjęciu zatrudnienia.

Rehabilitacja kompleksowa jest bezpłatna.

Informacje: (77) 88 72 026

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2022 15:28
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech