Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 luty 2017 21:31

Komunikat o złej jakości powietrza z 16.02.2017

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, na podstawie danych WIOŚ w Opolu, informuje, iż 15 lutego w strefie województwa opolskiego wystąpiło przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM 10.....

Znalezione obrazy dla zapytania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w OpoluKomunikat nr 8 z dnia 16.02.2017

W dniu 15.02.2017 w strefie województwa opolskiego wystąpiło przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM 10.

  • w m. Opole wystąpiło przekroczenie poziomu informowania tj. 268 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.
  • w m. Olesno wystąpiło przekroczenie poziomu informowania tj. 232 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.
  • w m. Kędzierzyn - Koźle wystąpiło przekroczenie poziomu informowania tj. 262 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.
  • w m. Zdzieszowice wystąpiło przekroczenie poziomu informowania tj. 283 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.

Przekroczenie poziomu informowania pyłu PM 10 (tj.200μg/m³) wiąże się z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Przyczyną złej jakości powietrza jest przede wszystkim emisja zanieczyszczeń z indywidualnych gospodarstw domowych (spalanie w wielu gospodarstwach domowych złej jakości paliw oraz odpadów), przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płucnej, astmy oskrzelowej i innych schorzeń.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.

 

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech