Przekaż pozdrowienia z Nysy

Pomachaj ręką do znajomych. Zapewne Cię zobaczą.

Źródło: UMiG Nysa

 

Na nyskim rynku stoi największy pomnik Józefa Piłsudskiego

Odsłonięcie pomnika konnego marszałka Józefa Piłsudskiego na nyskim Rynku odbyło się w dniu 12 października 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sama rzeźba waży ok. 2,5 ton, ma wysokość ok. 3,5 m. i stoi na postumencie o wysokości ok. 4 m. Na przedniej stronie cokołu znajduje się napis o treści: „MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI 1867-1935”, a nad nim wizerunek odznaki honorowej 1 Brygady Legionów Polskich. Z prawej strony cokołu widnieje z kolei napis o treści: „W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, POLACY. A.D. 2018”. Na przodzie pomnika, w jego podstawie, tuż nad brukiem, umieszczono w dniu jego odsłonięcia tzw. kapsułę czasu w formie metalowej tuby o pewnej zawartości. Napis na wieczku tuby (obecnie niewidocznej) brzmi: „W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, NYSANIE, 1918-2018”.


 

Autorem nyskiego pomnika Józefa Piłsudskiego jest, mieszkający w Nysie, profesor Marian Molenda, który w swoim dziele wzorował się na przedwojennym tarnopolskim pomniku Józefa Piłsudskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania nysa pomnik piłsudskiego

W uznaniu wykonanego dzieła prof. Marian Molenda udekorowany został w trakcie nyskiej uroczystości medalem Pro Patria.