Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Historia Nysy
czwartek, 25 sierpień 2016 11:00

Wykład o starej Nysie i bezpłatne zwiedzenie wystawy w muzeum

Napisał

Zapraszam w piątek 26 sierpnia o godz. 18.00 do muzeum na wykład podsumowujący poszukiwania początków Nysy i bezpłatne zwiedzenie wystawy - do obejrzenia ciekawe, rzadko prezentowane widoki starej Nysy i stare mapy Śląska i Księstwa Nyskiego.

2016 08 wystawa stara nysa plakacik

Wystawa rozpoczyna przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 800 rocznicy nadania miastu Nysa praw miejskich w 1223 roku.
Wystawa ukazuje wyniki poszukiwań śladem dawnych pieczęci i herbu Nysy oraz stare mapy.
Jest to próba rozwikłania kontrowersji dotyczących herbu Nysy, tak silnie związanego z herbem biskupów wrocławskich i pokazania jak zmieniały się pieczęcie biskupie i miejskie z upływem czasu.
Prezentujemy też pierwsze mapy Śląska i Księstwa Nyskiego – dominium biskupów wrocławskich

2016 08 wystawa stara nysa awers 2016 08 wystawa stara nysa rewers

Wystawa „W poszukiwaniu początków biskupiego miasta Nysa”

Wystawa „W poszukiwaniu początków biskupiego miasta Nysa” rozpoczyna przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 800 rocznicy nadania miastu Nysa praw miejskich w 1223 roku.

Chcemy zaprezentować dokumenty związane z Nysą za panowania biskupów. Nysa dzięki mecenatowi biskupów wiele zyskała, a piękne zabytki wpłynęły na miano Śląskiego Rzymu. Mamy zamiar ocalić od zapomnienia liczne dokumenty, które rzadko opuszczają magazyny muzeów i archiwów. 

Na wystawie ukazujemy wyniki naszych poszukiwań śladem dawnych pieczęci i herbu Nysy oraz starych map. Postaramy się rozwikłać kontrowersje związane z herbem Nysy tak silnie związanym z herbem biskupów wrocławskich. Pokażemy jak zmieniały się pieczęcie biskupie i miejskie z upływem czasu.

Prezentujemy też pierwsze mapy Śląska i Księstwa Nyskiego – dominium biskupów wrocławskich.

2016 wystawa poczatki nysy

Organizatorem wystawy jest

Fundacja Nasza Nysa

i Muzeum Powiatowe w Nysie

Wystawa jest ciekawą ofertą dla mieszkańców gminy Nysa jak i turystów zainteresowanych historią Nysy.

We wrześniu wystawa będzie (częściowo) przeniesiona do Bastionu św. Jadwigi.

W kolejne lata będziemy organizować wystawy lub opracowywać publikacje ukazujące kolejne aspekty historii naszego pięknego grodu.

Tadeusz Zdanowicz

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech