Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Nysa i powiat nyski, aktualności i nyski informator Powered By GSpeech
Z powiatu
poniedziałek, 24 styczeń 2022 09:12

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

W piątek, 21 stycznia, w świetlicy wiejskiej w Kamienicy, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Rady Powiatu w Nysie. Głównym tematem posiedzenia było podsumowanie funkcjonowania Programu „Odnowa Wsi” za 2021 rok..

W jej obradach wzięli udział starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, Antoni Konopka członek Zarządu Województwa Opolskiego, burmistrz Paczkowa Artur Rolka, członkowie Komisji Joanna Burska członek Zarządu Powiatu, radni Grażyna Bortniczuk, Danuta Korzeniowska oraz Zbigniew Karnaś – przewodniczący Komisji. Ponadto w komisji wzięli udział naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Jacek Tarnowski, przedstawiciele sołectw z powiatu nyskiego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy, które serdecznie przyjęło wszystkich zaproszonych gości. Dziękujemy pięknie!
Wyjazdowe posiedzenie Komisji Zrodowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Odnowa wsi” to metoda rozwoju obszarów wiejskich, która odnosi się do pełnego spektrum potrzeb człowieka oraz jego problemów, wynikających z zamieszkiwania na obszarach wiejskich. Program ten sięga po oddolne inicjatywy, aktywizuje lokalne społeczności. Powiat Nyski jako pierwszy w kraju wprowadził własny, autorski program „Odnowy wsi w powiecie nyskim”. Podczas realizowanej wspólnie z gminami inicjatywy na rzecz rozwoju środowisk wiejskich przeznaczono już ponad 1,5 miliona złotych, a wartość zrealizowanych projektów wyniosła ponad 9 milionów. W 2021 roku przeznaczono na ten cel kwotę 100 000 zł. Zrealizowano szereg zadań m.in. doposażono place zabaw, przebudowano świetlice, wyremontowano remizy strażackie.

Od 2012 roku organizowany jest także konkurs „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi w powiecie nyskim” . W 2021 roku w ramach tego programu:

  • 1. miejsce otrzymało sołectwo Kamienica
  • 2. miejsce sołectwo Malerzowice Wielkie

Komisja przyznała też wyróżnienia dla sołectw:

  • Pakosławice
  • Łąka
  • Stara Jamka
  • Karłowice Wielkie
  • Siestrzechowice

Podsumowując, Powiatowy Program Odnowy Wsi przynosi olbrzymią korzyść społecznościom lokalnym – mowa tu o sferze materialnej, gospodarczej, jak i sferze związanej z kultywowaniem lub tworzeniem nowych tradycji.

Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech